Makléřské firmy kvůli spekulaci omezují obchody s akciemi
Americké makléřské firmy Robinhood a Interactive Brokers začaly omezovat obchody s akciemi některých...
Americké makléřské firmy Robinhood a Interactive Brokers začaly omezovat obchody s akciemi některých firem, které se v posledních dnech staly terčem masivní spekulace. Jde především o GameStop, BlackBerry, AMC Entertainment, Bed Bath & Beyond, Express, Koss, Naked Brand Group a Nokia. Například Robinhood umožňuje pouze zavřít pozici, nic víc.
Zejména akcie AMC a GameStop v posledních dnech zažily nebývalý růst, který dosáhl stovek procent. Je to výsledek boje mezi velmi početnou skupinou drobných investorů, kteří se sjednotili přes sociální síť Reddit, a zkušenými manažery hedgeových fondů, kteří disponují miliardami dolarů a kteří spekulovali na pokles cen těchto akcií.
Robinhood také oznámil, že u některých akcií zvyšuje požadavek na finanční rezervu pro ty, kteří se chtějí angažovat v transakcích typu short-selling, tedy kteří chtějí spekulovat na pokles cen. V situaci, kdy cena začíná prudce růst, což byl i případ zmíněných akcií, totiž výrazně narůstají těmto spekulantům ztráty, čímž se může zvýšit i riziko pro makléřskou firmu.
Dnes na sebe upozornily také akcie letecké společnosti American Airlines, které před začátkem obchodování přidávaly až 70 procent. Firma přitom krátce předtím oznámila kvůli dopadům pandemie rekordní ztrátu za loňský rok.
"Zdá se, že (tyto akcie) také uvázly v tom obchodním šílenství," řekl k růstu akcií American Airlines viceprezident pro obchody s deriváty Randy Frederick z makléřské společnosti Charles Schwab.
Za masivními nákupy akcií, jež způsobují výrazné ztráty hedgeovým fondům spekulujícím na pokles cen, stojí skupina drobných investorů, která si říká WallStreetBets a komunikuje přes sociální síť Reddit. Skupina o sobě tvrdí, že vyrazila do boje s bohatými manažery z Wall Street a že cílem je přerozdělení majetku ve světě. Situací se začal zabývat i Bílý dům v čele s novou administrativou prezidenta Joea Bidena.
"Přibližně před deseti lety jsme mohli sledovat, jak lidé mobilizování přes sociální sítě svrhávají nepohodlné režimy v arabských státech. Vžilo se pro to označení Arabské jaro. V těchto dnech zas můžeme sledovat, jak lidé dohodnutí přes sociální sítě manipulují s cenami na burzách. Těžko říct, co je více nepochopitelné. Každopádně je zřejmé, že sílu sociálních sítí nelze podceňovat."