ExxonMobil varoval, že by ho byrokracie mohla v EU odradit od investic

Ta je podle firmy zodpovědná za "deindustrializaci evropské ekonomiky"...

ExxonMobil varoval, že by ho byrokracie mohla v EU odradit od investic
 Redakce
Redakce

Americký ropný gigant ExxonMobil varoval, že je připraven přesunout plánované investice do projektů souvisejících s klimatem v řádu miliard dolarů z Evropské unie do jiných částí světa, pokud Brusel neomezí byrokracii v oblasti ochrany životního prostředí. Ta je podle firmy zodpovědná za "deindustrializaci evropské ekonomiky", píše list Financial Times (FT).

Manažerka Karen McKeeová ze společnosti ExxonMobil britskému listu sdělila, že podnik si na období 2022 až 2027 dal stranou 20 miliard dolarů (přes 470 miliard Kč) na projekty zaměřené na snižování uhlíkových emisí. Dodala, že firma pravděpodobně bude v důsledku rostoucí frustrace z regulační zátěže v Evropě upřednostňovat jiné části světa.

Reklama

"Pokud investujeme, máme na zřeteli velmi dlouhý časový horizont. Řekla bych, že současný vývoj v Evropě nevyvolává důvěru v dlouhodobě předvídatelnou politiku," uvedla McKeeová. "To, co zažíváme, je deindustrializace evropské ekonomiky, což nás znepokojuje," dodala.

Regulace spojená s ambiciózními evropskými klimatickými cíli má podle manažerky velmi negativní dopad na podnikání a vede k "pomalým a komplikovaným procedurám" při schvalovacích procesech a zajišťování financí.

Reklama

ExxonMobil patří mezi největší ropné a plynárenské společnosti na světě. Firma v uplynulých deseti letech investovala v Evropě více než 20 miliard eur (zhruba 510 miliard Kč). Loni v prosinci ohlásila pilotní projekt v oblasti zachycování oxidu uhličitého spolufinancovaný Evropskou unií.

Někteří evropští představitelé, například francouzský prezident Emmanuel Macron a belgický premiér Alexander De Croo, už dali Evropské komisi (EK) najevo obavy, že regulace v oblasti ochrany životního prostředí odrazuje investory. Vyvolává také nespokojenost a protesty mezi zemědělci.


Zdroj: ČTK

Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama