Dukovany a Temelín v pátek řešily potíže evropské přenosové sítě

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín v pátek řešily potíže v evropské přenosové síti...

Dukovany a Temelín v pátek řešily potíže evropské přenosové sítě
 Redakce
Redakce

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín v pátek řešily potíže v evropské přenosové síti. Operátoři museli zvládnout řadu manipulací a úkonů, včetně přechodů do takzvaných ostrovních režimů provozu jaderných bloků. Odpojovat je nemuseli. ČTK to dnes sdělil mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk. Potíže trvaly asi půl hodiny. Takovou situaci podle něj nemuseli energetici řešit řadu let.

Při přechodu do ostrovního provozu se podle Bezděka změnily otáčky turbín s generátory, které se snažily udržet požadovanou frekvenci v síti. Byly aktivované ochrany všech turbosoustrojí.

Reklama


Nesoulad mezi výrobou a spotřebou elektřiny nenastal v Česku, kvůli propojení energetických sítí ale podle firmy ČEZ výkyvy zasáhly i nejvýznamnější tuzemské zdroje. Operátoři obou českých jaderných elektráren v pátek podle Bezděka uskutečnili přes tři desítky úkonů k tomu, aby situaci v síti pomohli řešit. Podle jejich statistik byly všechny bloky v ostrovních režimech celkem 270 minut. V Temelíně jsou dva bloky. Dukovanská elektrárna má čtyři bloky, jeden je teď v odstávce.

Reklama


"Došlo k rychlému poklesu frekvence pod limitní hladinu, automatické systémy všech tří provozovaných bloků přepnuly přibližně na půl hodiny do ostrovního provozu se vším, co jej provází," uvedl směnový inženýr dukovanské elektrárny Josef Jordán. Zpět do nominálního provozu připojili energetici všechny tři bloky na základě pokynu z centrálního dispečinku ČEPS.


Podle zveřejněné zprávy společnosti ČEPS, provozovatele přenosové soustavy v ČR, nastaly v pátek potíže v přenosové síti kvůli kaskádnímu šíření poruchy v Chorvatsku, Srbsku a Rumunsku. Krátkodobý rozpad synchronní zóny a pokles kmitočtu podle zprávy neohrozil provoz přenosové soustavy v Česku.


Projekty jaderných elektráren jsou podle firmy ČEZ na změny výkonu připravené. Jejich systémy jsou řešené tak, aby změny parametrů sítě, tedy frekvence i napětí, pomáhaly zvládat svými regulačními schopnostmi automaticky bez odpojení od soustavy. "Opět se ukazuje význam spolehlivých zdrojů základního zatížení," uvedl ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.


Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany vyrobily loni 30,05 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Dodávky Temelína byly 15,75 TWh elektřiny a Dukovan 14,30 TWh.


Zdroj: ČTK



"Skupina ČEZ plánuje postupně uzavírat uhelné elektrárny. Důvodem jsou tenčící se zásoby hnědého uhlí a snaha snižovat emise skleníkových plynů. Tento proces výrazně ovlivní český energetický mix."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama