Dnešek ve znamení americké inflace i německého indexu ZEW
Dnes odpoledne se dozvíme dubnová data o americké inflaci. Od posledního zasedání Fedu v březnu vzrostla rizika vyšší inflace a vyšší nezaměstnanosti, což bylo částečně způsobeno obchodní politikou.

Federální výbor pro volný trh (FOMC) na květnovém zasedání podle očekávání cílové rozpětí sazby federálních fondů nezměnil a nechal jej na úrovni 4,25 % až 4,5 %. Nejbližší snížení sazeb se předpokládá v září, ale to se bude odvíjet od příchozích dat. V dubnu trh očekává, že inflace bude 2,4 %. Meziroční míra inflace v březnu zpomalila na 2,4 % (v únoru byla 2,8 %), což je nejnižší hodnota od září 2024. Inflaci zmírnily ceny benzinu a topného oleje, na druhé straně ji zvýšily ceny zemního plynu a elektřiny. Ceny energií poklesly o 2,4 % (v únoru se zvýšily o 0,2 %), ceny benzínu meziměsíčně poklesly o 6,3 %, nicméně po sezónním očištění se snížily pouze o 0,9 %. Ceny zemního plynu se meziměsíčně zvýšily o 3,6 %, ceny elektřiny meziměsíčně vzrostly o 0,9 %. Inflace se zpomalila u cen letenek, pojištění motorových vozidel, ojetých automobilů a nákladních vozidel a rekreace. Zrychlila u potravin. Potravinová inflace se v březnu meziměsíčně zvýšila o 0,4 % (v únoru o 0,2 %), meziročně o 3,0 %. Nejvíce rostla u masa, drůbeže, ryb a vajec (úhrnem o 1,3 %), přičemž vejce v této skupině zdražila o 5,9 %. Pokud by inflace výrazně zrychlovala a odchylovala by se od 2% inflačního cíle, Fed by se přikláněl k restriktivnější měnové politice a ponechal by sazby na stávající úrovni i na podzim.
Český statistický úřad zveřejní data o finální inflaci. Dubnová inflace poklesla dle předběžného odhadu na 1,8 %. Korekci celkového výsledku sice nepředpokládáme, ale zajímavá bude její struktura zejména s ohledem na jádrovou inflaci.
Z Německa dorazí údaje indikátoru ekonomického sentimentu ZEW, který měří očekávání finančních expertů ohledně ekonomického vývoje v Německu na následujících šest měsíců. V dubnu indikátor zůstal na záporných hodnotách -14,0 bodů, kam se propadl z březnové hodnoty 51,6 bodů. Velký propad byl způsoben negativním vnímáním nejisté budoucnosti ohledně celní politiky ze strany USA. Po odložení platnosti dvacetiprocentních cel na 90 dní a po snížení sazeb ECB trh očekává, že se indikátor v květnu dostane do kladných hodnot na 10,3 bodů. Lepší vyhlídky mohou být způsobeny také dříve avizovaným fiskálním multiplikátorem nebo sestavením nové vlády Friedricha Merze. Indikátor hodnocení současné situace ZEW v dubnu dosáhl hodnoty -81,2 bodů. V květnu trh předpokládá zvýšení důvěry a zlepšení hodnoty na -77 bodů, byť se stále pohybujeme v záporných číslech. I přesto, že je platnost vyšších cel odložena, stále se na zboží vztahují cla ve výši 10 % a také platí 25% cla na automotive, který je pro Německo klíčovou složkou exportu do USA.
Pohled zpět:
Tuzemská nezaměstnanost v dubnu překvapila, když se předpokládal její mírný pokles, ale ta stagnovala na březnové úrovni (4,3 %). Zaměstnanost klesá zejména v průmyslu, protože podniky se snaží snížit výdaje, a zmenšit výrobní kapacity. Pokles souvisí s tím, že firmy za bývalé zaměstnance nehledají náhradu.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5546
Americký index S&P 500 vzrostl o 3,26 %. Německý DAX získal 0,22 % a pražský PX vzrostl o 1,04 %. Koruna se zastavila na hranici 24,95 EUR/CZK.