Biden se zúčastnil jednání se šéfy Googlu a Microsoftu o AI

Diskuse se na setkání vedla zejména o nutnosti větší transparentnosti společností ohledně...

Biden se zúčastnil jednání se šéfy Googlu a Microsoftu o AI
 Redakce
Redakce

Americký prezident Joe Biden se ve čtvrtek zúčastnil jednání se šéfy technologických firem Google, Microsoft a OpenAI, které bylo věnováno rizikům umělé inteligence. Viceprezidentka Kamala Harrisová přítomným ředitelům technologických gigantů řekla, že mají "právní odpovědnost" zajistit bezpečnost svých produktů založených na umělé inteligenci. Ta podle Harrisové může zlepšit životy lidí, ale zároveň vyvolává otázky týkající bezpečnosti, soukromí a občanských práv, napsala agentura Reuters.

Diskuse se na setkání vedla zejména o nutnosti větší transparentnosti společností ohledně fungování jejich systémů založených na umělé inteligenci a také o zabezpečení těchto systémů, uvádí se v prohlášení vydaném Bílým domem. Účastníci schůzky se rovněž shodli, že je třeba dále pracovat na tvorbě pravidel, které budou v souvislosti s umělou inteligencí chránit uživatele. Představitelé technologických firem se podle Bílého domu také zavázali, že budou v této věci s vládou dále spolupracovat.

Reklama

Americká vláda má podle informací agentury AP v plánu oznámit investici ve výši 140 milionů dolarů (2,9 miliardy Kč) do sedmi institutů na vývoj umělé inteligence. Bílý dům rovněž v příštích měsících vydá pro federální agentury pokyny, jak s nástroji založenými na umělé inteligenci pracovat.

Generativní umělá inteligence se letos dostala do centra veřejného zájmu, zejména díky chatbotovi ChatGPT společnosti OpenAI, jenž dokáže na základě jednoduchých dotazů generovat články, eseje, vtipy, ale i poezii, scénáře či právní dokumenty. Spuštění chatbota také vyvolalo závod mezi technologickými giganty ve vývoji podobných nástrojů.

Reklama

Nejmenovaný zdroj z Bílého domu agentuře Reuters řekl, že prezident Biden "byl o ChatGPT podrobně informován a experimentoval s ním".

Čvrtečního jednání se zúčastnili šéf technologické firmy Alphabet, pod kterou spadá internetový vyhledávač Google, Sundar Pichai, šéf Microsoftu Satya Nadella, ředitel OpenAI Sam Altman či šéf firmy Anthropic Dario Amodei. Dále Harrisová a další zástupci Bílého domu, včetně personálního šéfa Bílého domu Jeffa Zientse, poradce pro národní bezpečnost Jakea Sillivana, šéfky Národní ekonomické rady Lael Brainardové či americké ministryně obchodu Giny Raimondové. Nakonec na chvíli dorazil také prezident Biden, s jehož přítomností se původně nepočítalo.

"Naším cílem je vést upřímnou diskusi o rizicích, která vidíme v současném a nadcházejícím vývoji umělé inteligence," uvedl vysoce postavený představitel Bidenovy administrativy pod podmínkou zachování anonymity. "Pokud chceme využít výhod, musíme začít zvládáním rizik," dodal.

Altman před jednáním řekl, že Bílý dům chce ve věci postupovat správně. "Je dobré se to snažit předvídat," odpověděl na otázku, zda si Bílý dům v otázce regulace umělé inteligence počíná dostatečně rychle. "Určitě to bude výzva, ale jsem si jistý, že to zvládneme," dodal.


Zdroj: ČTK

Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama