investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Akcie zakončily středeční zkrácenou prázdninovou seanci na vysoké úrovni

04.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Optimální investiční portfolio podle Goldman Sachs

04.07.2024
AIakciedluhopisyekonomikainflaceinvestice

Ranní zpravodaj: Ochlazení na americkém trhu práce by mohlo být počátkem znepokojivějšího trendu

03.07.2024
akcieprácetržbyusa

Emise Googlu za posledních pět let vzrostly o polovinu

03.07.2024
AIecogoogle

Ranní zpravodaj: Výrobce čipů Nvidia se odrazil od třídenního propadu

26.06.2024

Tržní události předchozího dne

Americké akcie v úterý uzavřely smíšeně, výrobce čipů Nvidia se odrazil od třídenního propadu a vzrostl o téměř 7 %. Technologický Nasdaq Composite zakončil den růstem o zhruba 1,3 %, zatímco benchmark S&P 500 vzrostl přibližně o 0,4 %, čímž oba indexy přerušily sérii tří ztrát. Dow Jones Industrial Average  zůstal jediným hlavním indexem v červených číslech, když po prudkém růstu na začátku týdne klesl o 0,8 %.

V pondělí si Nasdaq a S&P 500 pohoršily, když propad společnosti Nvidia narušil technologickou rally. Je vidět, že investoři vybírají zisky zaznamenané ve jménech spojených s umělou inteligencí, protože se blíží konec hvězdného čtvrtletí, což vyvolává otázku, zda nedávné ztráty nemají ještě pokračovat. Investoři čekají na páteční aktualizaci indexu výdajů na osobní spotřebu (PCE), který je oblíbeným údajem Fedu o inflaci. Guvernérka Michelle Bowmanová v úterý zdůraznila, že je ochotna zvýšit úrokové sazby, pokud jejich stabilní držení nepřinese zvládnutí cenových tlaků.

Spotřebitelská důvěra USA v červnu mírně poklesla, což investorům nepřineslo očekávané známky oživení aktivity. Nejnovější hodnota indexu Conference Board byla 100, což je méně než květnových 101,3 bodu a odpovídá očekávání ekonomů oslovených agenturou Bloomberg. "Důvěra se v červnu stáhla, ale zůstala ve stejném úzkém rozmezí, které se drželo po celé poslední dva roky, protože optimismus současných názorů na trh práce nadále převažuje nad obavami z budoucnosti. Pokud se však objeví podstatné slabiny na trhu práce, mohla by důvěra v průběhu roku oslabit," uvedla hlavní ekonomka The Conference Board. Dále dodala: "Spotřebitelé tento měsíc vyjadřovali smíšené pocity: jejich pohled na současnou situaci se celkově mírně zlepšil, což bylo způsobeno nárůstem nálady ohledně současného trhu práce, ale jejich hodnocení současných podnikatelských podmínek ochladlo."

V exkluzivním rozhovoru v pondělí americká ministryně financí Janet Yellenová investorům připomněla, že Trumpovo snížení daní vyprší v roce 2025. To se ale zdá investory alespoň zatím moc nezajímá.  Yellenová dodala: "politikou z Trumpových let byl zákon o snižování daní a zaměstnanosti a ten sliboval investiční boom, který se ale nedostavil. Poskytl obrovské daňové úlevy korporacím a bohatým jednotlivcům. A vedl k obrovskému nárůstu deficitu a snížení daňových příjmů pod historické normy. A myslím, že je zodpovědná za mnoho problémů, kterým nyní čelíme v souvislosti s naší fiskální trajektorií. A proto by mě znepokojilo, kdybychom to všechno ponechali v platnosti." Jak budou trhy reagovat v roce 2025 v případě, že daňové škrty nebudou prodlouženy kvůli obavám z deficitu, je dnes samozřejmě neznámé. Investoři to však nebudou věčně ignorovat, neprodloužení daňových škrtů by znamenalo, že nejvyšší sazba daně by se vrátila z 37 % na 39,6 %. Toto téma bude více relevantní, po listopadových volbách. 


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Timur Barotov, analytik BHS

„Spotřebitelská důvěra USA v červnu mírně poklesla, což investorům nepřineslo očekávané známky oživení aktivity.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top