investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně

14.06.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Tesla musí Cybertruck uzpůsobit pro vstup na evropský trh

14.06.2024
EVautoevropatesla

Čínská odveta za cla by dopadla na Mercedes, BMW, VW, Porsche a Ferrari

14.06.2024
autoevropačína

Ranní zpravodaj: Fed udržel sazby na stabilní úrovni v rozmezí 5,25-5,50 %

13.06.2024
akcieekonomikateslausa

Ranní zpravodaj: Čistý zisk firmy ČEZ v prvním čtvrtletí stoupl o čtvrtinu

14.05.2024

Tržní události předchozího dne

Čistý zisk energetické firmy ČEZ letos v prvním čtvrtletí meziročně stoupl o čtvrtinu na 13,6 miliardy korun (nad oček. dobré). Provozní výnosy naopak klesly o šest procent na 87,4 miliardy korun. Zároveň společnost potvrdila výhled hospodaření na celý letošní rok, oproti výchozí predikci zveřejněné v březnu tak zůstal beze změny. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) za celý rok předpokládá 115 až 120 miliard korun a čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy na úrovni 25 až 30 miliard korun.

Americké akcie v pondělí mnoho nepředvedly před týdnem inflačních údajů, které by mohly otřást cenami akcií. Index S&P 500 uzavřel na červené nule, podobně i Dow Jones, čímž přerušil devítidenní sérií růstu. Jen Nasdaq Composite lehce vyrostl o 0,3 %. Nejočekávanější zprávou pro investory v tomto týdnu je středeční zveřejnění dubnové zprávy o indexu spotřebitelských cen. Údaje o inflaci pomohou investorům určit, kdy by Fed mohl v letošním roce snížit úrokové sazby. Investoři očekávají, že jádrový index spotřebitelských cen v dubnu vzroste o 0,3 % oproti březnovému růstu o 0,4 %. Před údaji o spotřebitelské inflaci bude v úterý zveřejněn index cen výrobců, jehož mediánové odhady naznačují dubnový růst o 0,2 %. Mezi další ekonomické údaje, které jsou tento týden v hledáčku investorů, patří údaje o maloobchodních tržbách, které budou zveřejněny ve středu ráno, index důvěry stavitelů domů, údaje o zahájených stavbách bytů a stavebních povoleních a průzkum výrobní aktivity filadelfského Fedu.

Americké státní dluhopisy v pondělí zeslábly zvýšeným inflačním očekáváním. Výnosy napříč spektrem splatností zmírnily svůj pokles poté, co průzkum newyorského Fedu ukázal, že očekávání amerických spotřebitelů ohledně inflace v příštím roce vzrostla na nejvyšší úroveň od listopadu. Dluhopisový trh zůstává rozpolcený mezi poptávkou správců aktiv, kteří jsou ochotni nakupovat při zvýšených úrovních výnosů, a rizikem, že inflace zůstane trvale výše. Ukazatele spotřebitelských cen za leden až březen překonaly konsenzuální prognózy, což podnítilo prudké výprodeje na trhu dluhopisů. Údaje za duben budou zveřejněny ve středu a budou následovat po úterních ukazatelích velkoobchodních cen. Představitelé centrální banky dávají najevo, že trpělivost při snižování sazeb je oprávněná. Guvernérka Fedu Michelle Bowmanová v pátek uvedla, že neočekává, že by bylo vhodné snížit úrokové sazby v roce 2024, a poukázala na přetrvávající inflaci v prvních měsících roku. Očekávání zářijového snížení sazeb o čtvrt procentního bodu se opět zvýšila na něco málo přes 70 % a listopadové snížení je opět plně zahrnuto v cenách. Za celý rok se však počítá s celkovým uvolněním sazeb o zhruba 41 bazických bodů, což je méně než 150 bazických bodů na začátku roku. Opatrnější přístup bude volit i ČNB, kdy podle včerejších údajů inflace v ČR se může zase zvedat. Import inflace z USA v Evropě již právě probíhá a mohli jsme to vidět i na inflačních údajích eurozóny v minulém týdnu. Pokud bude zítřejší inflační údaj v USA slabší, očekávám, že česká koruna může ještě víc zesílit proti USD a EUR a může to poslat výnosy desetiletých státních dluhopisů až ke 4,3 %.V opačném případě lze čekat reakci opačnou.


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Timur Barotov, analytik BHS

„Americké státní dluhopisy v pondělí zeslábly zvýšeným inflačním očekáváním. Výnosy napříč spektrem splatností zmírnily svůj pokles poté, co průzkum newyorského Fedu ukázal, že očekávání amerických spotřebitelů ohledně inflace v příštím roce vzrostla na nejvyšší úroveň od listopadu.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top