investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: S&P 500 a Dow Jones Industrial Average klesly o zhruba 0,2 %

24.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Deutsche Bank vykázala první čtvrtletní ztrátu za čtyři roky

24.07.2024
bankaněmeckotržby

ČEZ dnes zahájil jednání o smlouvě na stavbu dvou reaktorů v Dukovanech

24.07.2024
energetikaČEZ

Ranní zpravodaj: Americké technologické akcie v pondělí prudce vzrostly

23.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Ranní zpravodaj: Akcie se v pondělí po prudkém listopadovém růstu stáhly zpět

05.12.2023

Tržní události předchozího dne

Akcie se v pondělí po prudkém listopadovém růstu stáhly zpět a na obzoru je klíčová měsíční zpráva o zaměstnanosti. Index S&P 500 ztratil 0,5 %, zatímco index Dow Jones přišel o 0,1 %. Technologický index Nasdaq Composite klesl přibližně o 0,8 % a vedl tak v poklesu.

Minulý měsíc akcie rostly a zvedly indexy na pět týdenních vítězství v řadě, protože se investoři drželi myšlenky, že Fed začne počátkem příštího roku snižovat sazby. Tato očekávání také v posledních dnech táhla dolů výnosy státních dluhopisů, a to i poté, co se předseda Fedu Jerome Powell ohradil proti řečem o konci zvyšování sazeb. Akcové trhy tak zažily jeden z historicky nejsilnějších listopadů v historií, tomuto výkonu se vyrovná pouze 5 listopadů od počátku a včetně listopadu před započetím velké hospodářské krize v roce 1929. Sentiment na akciovém trhu se během předešlého měsíce přehoupl z velmi pesimistického na velmi optimistický. Akcie i dluhopisy jsou nyní na Wall Street na ústupu, protože rostoucí počet analytiků varuje, že rally těchto aktiv je přehnaná. Vítr z plachet potenciální santa rallye by mohla vzít i listopadová zpráva o zaměstnanosti, jejíž zveřejnění je naplánováno na pátek. Ochlazení na trhu práce je klíčovým faktorem při rozhodování členů Fedu, ohledně dalšího vývoje sazeb. Sektory citlivé na úrokové sazby, jako jsou nemovitosti a akcie s nízkou kapitalizací, v pondělí rostly, protože investoři stále více počítali s tím, že snížení úrokových sazeb může přijít dříve, než si mnozí původně mysleli. Realitní sektor nyní roste již osm dní po sobě, zatímco index malých kapitalizací Russell 2000 posiluje již čtyři obchodní seance po sobě.

Úrokové sazby se po očištění o inflaci, tedy na reálném základě, snižují. Výnos desetiletých cenných papírů chráněných proti inflaci klesl pod 2,1 % z úrovně nad 2,5 % na konci října. To pomohlo zlatu - které těží z poklesu reálných sazeb i z válečné a ekonomické nejistoty, pro zlato je to dokonalý koktejl. Pondělí ovšem zlato zakončilo na 2 024,10 USD za trojskou unci. Ropa prodloužila svůj nedávný pokles. Benchmarková ropa Brent klesla o 1,1 % na 78,03 USD za barel. Z klesajících cen ropy profitovaly výletní lodě: Společnost Norwegian Cruise Line si během dne polepšila o 6,6 % a Royal Caribbean Group přidala 3,1 %. Zámořské trhy většinou oslabily. Akcie těžařů zatížily index Stoxx Europe 600, který klesl o 0,1 %. Indexy v Japonsku, Hongkongu a pevninské Číně skončily níže. Indický index S&P BSE Sensex však rekordně vzrostl poté, co vládnoucí strana premiéra Naréndry Módího zvítězila ve volbách ve třech hlavních státech.

Akcie Uberu v pondělí vzrostly o téměř 5 % v reakci na to, že se provozovatel sítě přepravců přidá do indexu S&P 500. Zařazení do indexu pomůže společnosti UBER přilákat rozmanitější skupinu investorů, což by mohlo pomoci snížit volatilitu akcií. Společnost Uber překonala poslední překážku pro zařazení do referenčního indexu, když v listopadu při vykazování zisku podle GAAP dosáhla kladného čistého zisku za sledovaný rok. Akcie se nyní od svého minima v červnu 2022 více než zdvojnásobily a jsou blízko vytvoření nového historického maxima. Analýza společnosti Jefferies ukazuje, že společnosti, které jsou zařazeny do indexu S&P 500, obvykle přidávají v průměru 11,2 % v období mezi oznámením a dnem, kdy je akcie skutečně zařazena do indexu S&P 500.  


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Timur Barotov, analytik BHS

„Minulý měsíc akcie rostly a zvedly indexy na pět týdenních vítězství v řadě, protože se investoři drželi myšlenky, že Fed začne počátkem příštího roku snižovat sazby.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top