investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Dow Jones se poprvé v historii dotkl hranice 40 000 bodů

17.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Reddit podepsal smlouvu s OpenAI

17.05.2024
AIakcietechnologie

Ranní zpravodaj: Všechny tři hlavní americké indexy uzavřely na rekordních hodnotách

16.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

ČEZ investuje do roku 2030 v Ústeckém kraji 100 miliard Kč

16.05.2024
investiceČEZčesko

Ranní zpravodaj: Akcie na Wall Street v úterý vzrostly

11.10.2023

Tržní události předchozího dne

Akcie na Wall Street v úterý vzrostly díky rostoucí naději, že Fed prozatím skončil se zvyšováním úrokových sazeb, ale investoři jsou stále opatrní kvůli eskalaci konfliktu na Blízkém východě. Průmyslový index Dow Jones uzavřel přibližně o 0,4 % výše, zatímco index S&P 500 si připsal 0,5 %. Technologický Nasdaq Composite rovněž přidal zhruba 0,6 % poté, co akciové indexy zvrátily ztráty a v pondělí uzavřely výše. Zatímco akcie stoupaly vzhůru, výnosy státních dluhopisů pokračovaly v poklesu, přičemž výnos desetiletého dluhopisu klesl o 14 bazických bodů a obchodoval se poblíž 4,63 % v rámci širšího výprodeje dluhopisů.

Zisky akcií a dluhopisů přicházejí po holubičích komentářích dvou představitelů Fedu, kteří naznačili, že nedávný prudký nárůst výnosů dluhopisů by mohl vést ke zpřísnění úvěrových podmínek, o které centrální banka usiluje. To by podle některých analytiků mohlo dát tvůrcům politiky důvod ukončit zvyšování sazeb v tomto cyklu. Prezident atlantského Fedu Raphael Bostic v úterý uvedl, že podle jeho názoru jsou současné sazby dostatečně vysoké na to, aby se inflace vrátila k 2% cíli Fedu. Měnová politika musí zůstat na většině míst přísná, protože centrální banky nejsou zcela u konce, pokud jde o snižování houževnaté inflace směrem k cílovým hodnotám. Další známkou zmírnění obav byl pokles cen ropy. 

Rostoucí výnosy ještě nemusí být z nejhoršího venku říká vedoucí investiční stratéžka SoFi Liz Young - "Nemyslím si, že dluhopisy jsou ještě úplně z nejhoršího venku, neviděli jsme také příliš mnoho slabých ekonomických údajů. ... V tuto chvíli se neobjevil žádný dobrý důvod, proč by výnosy měly klesnout a zůstat dole."  Zpráva o indexu spotřebitelských cen za minulý měsíc ukázala, že ceny v srpnu vzrostly o 3,7 % ve srovnání s loňským rokem, přičemž nárůst byl způsoben zejména růstem cen energií. Zatímco ekonomové oslovení agenturou Bloomberg vidí v září pokles inflace na 3,6% nárůst, Young není "super optimistická" na základě toho, že ceny energií se po většinu září pohybovaly výše. Obecně lze říci, že vyšší inflace by mohla přimět Fed k dalšímu zvýšení úrokových sazeb.

Z jednotlivých akcií vzrostly akcie společnosti PepsiCo o téměř 2 % poté, co výrobce limonád Pepsi překonal odhady Wall Street ohledně zisku za třetí čtvrtletí a zvýšil svůj roční odhad zisku. 

Ve čtvrtek se dočkáme důležitých inflačních údajů v USA. Ekonomové oslovení agenturou Bloomberg vidí v září pokles celkové inflace na 3,6 % když se ceny v srpnu zvýšily o 3,7 %. 


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Timur Barotov, analytik BHS

„Zisky akcií a dluhopisů přicházejí po holubičích komentářích dvou představitelů Fedu, kteří naznačili, že nedávný prudký nárůst výnosů dluhopisů by mohl vést ke zpřísnění úvěrových podmínek, o které centrální banka usiluje.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top