investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Index S&P 500 ztratil přibližně 0,2 %

21.06.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Francouzský luxusní koncern LVMH expanduje do restauračního odvětví

21.06.2024
akviziceevropainvestice

Honeywell koupí za 1,9 miliardy USD technologickou firmu CAES Systems

20.06.2024
akviziceinvesticetechnologieusa

Výrobce čipů Nvidia se stal nejhodnotnější firmou na světě

19.06.2024
AIakcieburzanvidia

Ranní zpravodaj: Akcie na konci týdne vzrostly

09.10.2023

Tržní události předchozího dne

Akcie na konci týdne vzrostly, když investory potěšila nečekaně dobrá zpráva o zaměstnanosti v USA. V pátek ministerstvo práce uvedlo, že američtí zaměstnavatelé v září vytvořili 336 000 pracovních míst, což je nejvyšší počet od ledna. Tato zpráva zpočátku otřásla trhy, krátce poslala výnosy dluhopisů na nejvyšší úroveň za posledních 16 let a v úvodu obchodování tlačila hlavní americké akciové indexy dolů. Výnosy státních dluhopisů sestoupily ze svých maxim a akcie vzrostly poté, co mnozí analytici a portfolio manažeři dospěli k závěru, že zpráva pokračuje v nedávném trendu zmírňování růstu mezd. To je důležité, protože ekonomické údaje byly v posledních měsících často silnější, než Wall Street očekával, což vedlo investory k přehodnocení toho, zda Fed skončil se zvyšováním úrokových sazeb a jak dlouho je bude držet na restriktivní úrovni. Index S&P 500 vzrostl o 1,2 %, Dow Jones přidal 0,9 % a Nasdaq Composite byl vyšší o 1,6 %.

Obrat v průběhu obchodní seance upřel pozornost na tolik diskutovanou otázku na Wall Street: Zda jsou dobré ekonomické zprávy pro akcie dobré nebo špatné. Na jedné straně by odolný trh práce a silné spotřebitelské výdaje mohly zvýšit zisky podniků. Ale rostoucí výnosy v důsledku očekávání, že Fed může držet sazby na vyšší úrovni po delší dobu, se pravděpodobně projeví v celé ekonomice, a to i v podobě vyšších nákladů na půjčky, které zatížily ceny akcií. Tento pohyb výnosů dluhopisů bude i nadále působit jako protivítr pro akcie. Podle nástroje FedWatch společnosti CME Group obchodníci s úrokovými deriváty nyní vidí 28% pravděpodobnost dalšího zvýšení sazeb Fedu na listopadovém zasedání, oproti 20 % ve čtvrtek před zprávou o zaměstnanosti. Analytici BNP Paribas v pátek uvedli, že rychle rostoucí výnosy mohou účinně zpřísnit podmínky půjček, aniž by bylo nutné další zvýšení sazeb. "Trhy dělají za Fed špinavou práci," napsal hlavní ekonom BNP Paribas. "Zatímco samotné údaje pravděpodobně ospravedlňují další zvýšení sazeb Fedu buď v listopadu, nebo v prosinci, myslíme si, že to není tak jednoznačné."

Investoři, kteří se obávají nedávného poklesu akcií, spoléhají na to, že nadcházející výsledková sezóna jim přinese něco, co je potěší. Po většinu roku 2023 americké akcie rostly navzdory padajícím ziskům podniků. Teprve zrychlující se výprodej dluhopisů však dokázal snížit nadšení pro akcie. Podle odhadů společnosti FactSet by měly společnosti v indexu S&P 500 vykázat ve třetím čtvrtletí meziroční pokles zisku pouze o 0,3 %. To by byl nejmenší pokles za poslední čtyři čtvrtletí. Je pravděpodobné, že ekonomicky rozpálené léto výrazně podpořilo zisky společností ve 3Q23. Otázkou ovšem je, zda se jedná o jednorázový skok, nebo zda si společnosti udrží pozitivní trend v růstu zisků. Podle FactSetu se analytici nyní výrazně přiklání té druhé variantě a ve 4Q23 očekávají extrémně pozitivní růst zisků o 7,8 %. Investoři se tak dívají na zisky jako na něco, co nám může pomoci vytáhnout nás z předešlých propadů v letošním i minulém roce. 


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Timur Barotov, analytik BHS

„Investoři, kteří se obávají nedávného poklesu akcií, spoléhají na to, že nadcházející výsledková sezóna jim přinese něco, co je potěší.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top