Zájem o monistické akciové společnosti v ČR roste, je jich 7265
V České republice je podle databáze poradenské společnosti Bisnode A Dun & Bradstreet...
V České republice je podle databáze poradenské společnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company aktuálně 7265 akciových společností, které může řídit jeden člověk. Jde o tzv. monistické společnosti. To jsou firmy, které může řídit pouze jeden člověk a které od letoška mohou mít jen správní radu. Loni v říjnu bylo takových společností v ČR zhruba 7000. V dnešní tiskové zprávě o tom informovaly společnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company a Smart Office & Companies ze skupiny Apogeo. V České republice bylo ke konci prvního čtvrtletí registrováno celkem 523.186 firem, z toho 496.369 společností s ručením omezeným a 26.817 akciových společností.
Na základě novely zákona o obchodních korporacích si musí letos společnosti, které mají místo představenstva a dozorčí rady statutárního ředitele a správní radu, změnit stanovy a struktury. Novela účinná od ledna přitom umožňuje změnu firmám provést do konce letošního roku. Nově monistické společnosti mohou mít jen správní radu. Ta, pokud to stanovy společnosti výslovně umožní, může být i jednočlenná.
"Za naši společnost mohu potvrdit, že zájem je extrémní, v meziročním srovnání evidujeme od začátku roku raketový nárůst prodejů akciových společností téměř o 80 procent," uvedl manažer společnosti Smart Office & Companies Michael Dobrovolný.
Výrazná poptávka je podle něj také po akciových společnostech bez zapsaných akcionářů, u nichž je zjištění vlastníka z veřejných rejstříků komplikované navzdory povinné evidenci skutečných majitelů. "To může souviset také s klesajícím zájmem našich podnikatelů o daňové ráje, které čím dál obtížněji dokáží zajistit anonymitu, tedy skrýt skutečné vlastníky," uvedla analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company Petra Štěpánová.
Monistická struktura firmy může podle ní představovat zjednodušení organizace, rychlejší řízení a úspory nákladů, které by jinak souvisely s odměňováním dozorčí rady. "Představuje tedy volbu vhodnou například pro menší společnosti nebo společnosti s jediným akcionářem, který zároveň vykonává řídící funkci," dodala Štěpánová.
"Mnoho úspěšných firem na našem území nepatří Čechům. To v konečném důsledku vede k transferům kapitálu do zahraničí, což brání rychlejšímu rozvoji naší ekonomiky."