Trhy reagují na konflikt mezi Íránem a Spojenými státy

Útoky Íránu na základny USA v Iráku trhy významně rozhýbaly...

Trhy reagují na konflikt mezi Íránem a Spojenými státy
 Redakce
Redakce
Útoky Íránu na základny USA v Iráku trhy významně rozhýbaly. Po dlouhé absenci většího geopolitického napětí trhy opět ovládá velká míra nejistoty. Ta zasazuje některým aktivům větší rány než obchodní třenice mezi Spojenými státy a Čínou v průběhu roku 2019. Ukazuje se, že hrozba reálné války má na vybraná aktiva větší vliv než obchodní válka.

Nejrychlejší přesuny se v posledních dnech a hodinách udály na trzích se zlatem a ropou. Řada velkých investorů dále posílila pozice v takzvaných bezpečných přístavech, tedy zejména drahých kovech. Ústup z akciových pozic zatím není nijak dramatický. Naopak lze říct, že trhy projevují vůči konfliktu solidní odolnost.

Výprodeje akcií sice bezprostředně po íránském bombardování nastaly, jejich síla však nebyla velká a negativita se rychle rozplývá. Navzdory úvodním poklesům asijských indexů se již po několika hodinách podařilo téměř veškeré ztráty smazat. Podobná situace panovala také u futures kontraktů na indexy evropské, jež z prvotní indikace poklesu o 1,5 procenta otevřely nakonec jen s přijatelnou ztrátou okolo 0,5 procenta.

Na dané téma si můžete poslechnout více v podcastu:
<iframe style="border: none" src="//html5-player.libsyn.com/embed/episode/id/12661901/height/90/theme/custom/thumbnail/yes/direction/backward/render-playlist/no/custom-color/00263e/" height="90" width="100%" scrolling="no"  allowfullscreen webkitallowfullscreen mozallowfullscreen oallowfullscreen msallowfullscreen></iframe>
 
Americké akcie se navzdory zvýšené globální nervozitě zatím pevně drží v blízkosti rekordních hodnot. Část volného investičního kapitálu se přesunula do zlata a státních dluhopisů, k masivnímu odlivu z akcií však zatím nedochází. Skokové nárůsty v cenách ropy jsou také rychle pomíjivé. Středeční skok ceny americké ropy WTI z 62,50 na 65,50 dolarů za barel vydržel na trhu jen několik hodin.
 
K uklidnění rozkolísanosti dochází vzhledem k našim zkušenostem neobvykle rychle, což svědčí o stále výborné formě, ve které se trhy nachází. Hrozba zostření konfliktu sice přetrvává, trh ji vnímá, ale stále hovoříme jen o jakési vyčkávací fázi. V případě, že nedojde k obrovské eskalaci konfliktu, obchodníci pravděpodobně setrvají ve svých pozicích.

[sc:articleform id=1 articleid=670]


"Čeští pumpaři využívají dění na Blízkém východě ke zdražování pohonných hmot. Průměrná cena benzínu se aktuálně pohybuje na úrovni 32,31 koruny za litr. Na konci loňského roku přitom byla pod úrovní 32,00 koruny za litr. Podobně zdražuje i cena nafty, která se aktuálně prodává za průměrnou cenu 31,97 koruny za litr. Rychlý růst cen na čerpacích stanicích není opodstatněný, protože pumpařům nahrává silný kurz koruny vůči dolaru, který snižuje růst ceny ropy v korunovém vyjádření."

Tomáš Matuška, Head of Equity Sales & Trading, BHS

Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama