Transformované penzijní fondy nedokážou porazit inflaci

V současné době existuje osm transformovaných fondů a...

Transformované penzijní fondy nedokážou porazit inflaci
 Redakce
Redakce

V současné době existuje osm transformovaných fondů a dohromady mají přibližně 3,3 milionu účastníků. Transformované fondy vznikly z původních penzijních fondů a garantují nezáporné zhodnocení. Výhody transformovaných fondů spočívají v možnostech příspěvků od zaměstnavatelů a státu. Klientům po konci spoření umožňují jednorázové vyrovnání.

V období od roku 2013 do roku 2019 se transformované penzijní fondy zhodnotily v průměru zhruba o osm procent. Ve stejném období však kumulovaná míra inflace dosahovala úrovně téměř jedenáct procent. Lze tedy říct, že transformované penzijní fondy dlouhodobě nedokážou porazit inflaci a bez příspěvků od zaměstnavatelů a státu nedává smysl si v nich spořit. Reálná hodnota úspor se totiž v transformovaných penzijních fondech snižuje.

Reklama

 

Větší smysl, jak si spořit na stáří, dávají jiné produkty. Lidé by přitom neměli spoléhat jen na jeden konkrétní produkt, do kterého budou směřovat všechny své úspory. Výrazně bezpečnější strategií je vybrat si více produktů a úspory mezi ně rozdělovat.

Reklama


Na dané téma si můžete poslechnout více v podcastu:

 

Například je možné se zajistit na stáří koupí nemovitosti. V případě, že by nákup celé nemovitosti byl příliš nákladný, je možné investovat do nemovitostí například skrze fondy kvalifikovaných investorů. Rovněž je možné investovat do akcií či dluhopisů. To jde buď přímo, nebo prostřednictvím celé škály fondů. Zde je však nutné upozornit, že investice do akcií a korporátních dluhopisů mohou být rizikové, a proto je vhodné do nich investovat v delším časovém horizontu před nástupem do důchodu.

 

Samozřejmě je možné využít účastnické fondy doplňkového penzijního spoření, kde lze nastavovat různé investiční strategie. Část peněz je možné vložit do zlata, umění či jiných alternativních investic. K dispozici jsou i náročnější strategie pro investování, například v oboru private equity, které však lze doporučit již jen zkušenějším investorům.

 

Lidé by se měli vyhýbat podezřelým produktům u společností, které působí na trhu jen krátce a nejsou licencované. Měli by mít na paměti, že vyšší výnos znamená i vyšší riziko. Lidé krátce před nástupem do důchodu by míru rizika měli maximálně snižovat, aby se například nestalo, že rok před nástupem do důchodu přijdou o desítky procent svých úspor.


[sc:articleform id=5 articleid=1034]





"Zhruba polovina Čechů ve věku 18 až 64 let si spoří na stáří skrze transformované penzijní fondy, které dlouhodobě nedokážou porazit inflaci. Fakticky tak dochází ke znehodnocování úspor lidí, kdy naspořené peníze v čase ztrácí kupní sílu."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS




Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama