Švýcarská banka UBS zvýšila zisk, zasáhl ji ale pád fondu Archegos
Největší švýcarská banka UBS zvýšila v prvním čtvrtletí čistý zisk o 14 procent na...
Největší švýcarská banka UBS zvýšila v prvním čtvrtletí čistý zisk o 14 procent na 1,8 miliardy dolarů (38,6 miliardy Kč). Je to lepší výsledek, než se čekalo, a to i přesto, že banku nepříznivě zasáhl pád amerického hedgeového fondu Archegos. Banka dnes uvedla, že kvůli tomu přišla zhruba o 774 milionů USD.
"Samozřejmě nás to zklamalo a bereme to velmi vážně," uvedl šéf banky Ralph Hamers. "Detailně revidujeme řízení rizika a zavádíme opatření, abychom v budoucnu takovým situacím předešli," dodal. Fond Archegos se zhroutil minulý měsíc. Za jeho pádem stálo podle agentury Reuters obchodování na úvěr, z toho pak hlavně sázky na akcie některých mediálních společností financované právě penězi vypůjčenými od makléřských firem.
Dvě desítky analytiků čekali, že zisk v prvním čtvrtletí dosáhne 1,6 miliardy dolarů. UBS je rovněž největším světovým správcem majetku pro bohatou klientelu.
Před Hamersem banku dlouho vedl Sergio Ermotti, kterého Nizozemec Hamers vystřídal loni v listopadu. Banka si jej vybrala s vyhlídkou na svou digitalizaci, kterou Hamers předtím úspěšně provedl v bance ING. Jeho nástup ale komplikuje kauza praní špinavých peněz v ING v době, kdy ji řídil. Švýcarská banka za novým šéfem stojí. Před nástupem si ho nechala nezávisle ověřit.
USB generuje nejvíce zisků z poradenství a správy majetku. Bankovnictví pro drobné klienty a firmy poskytuje pouze na domácím trhu.
Divize služeb pro bohaté klienty zvýšila v prvním čtvrtletí zisk o 16 procent. Nárůst objemu úvěrů a velké objemy transakcí vyvážily dopad nízkých úrokových sazeb. Velmi bohatí klienti zvýšili investovaná aktiva o 36,2 miliardy na celkových 3,1 bilionu dolarů.
Divize správy majetku vykázala zvýšení zisku o 45 procent, a předvedla tak díky příznivému investičnímu prostředí nejlepší výkon za první čtvrtletí ze všech částí banky.
Zdroj: ČTK
"Centrální banky v rámci boje proti negativním důsledkům pandemie koronaviru prudce snížily úrokové sazby v zemích po celém světě. To mělo negativní dopad na komerční banky, kterým se tímto krokem snížily úrokové výnosy."