Spotřebitelské ceny rostou pomalejším tempem
Meziroční míra inflace v září vzrostla o 2,7 procenta...
Meziroční míra inflace v září vzrostla o 2,7 procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu méně než v srpnu. Spotřebitelské ceny v celém třetím čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostly o 2,8 procenta. Udrželo se tak stejné meziroční tempo růstu spotřebitelských cen jako ve druhém čtvrtletí.
Zářiový meziroční růst spotřebitelských cen byl znatelný u elektřiny, která zdražila o 9,9 procenta. Již tradičně rostly i další ceny v oddílu bydlení. Například ceny nájemného vzrostly o 3,8 procenta a ceny vodného i stočného shodně o 2,6 procenta. V oddílu potraviny a nealkoholické nápoje byl znatelný růst cen u brambor o 40,3 procenta, uzenin o 7,6 procenta či jogurtů o 6,0 procenta. Naopak ceny vajec se snížily o 13,2 procenta, olejů a tuků o 10,0 procenta či ovoce o 7,4 procenta.
<iframe style="border: none" src="//html5-player.libsyn.com/embed/episode/id/11594873/height/90/theme/custom/thumbnail/yes/direction/backward/render-playlist/no/custom-color/00263e/" height="90" width="100%" scrolling="no" allowfullscreen webkitallowfullscreen mozallowfullscreen oallowfullscreen msallowfullscreen></iframe>
Přestože se míra inflace drží nad svým cílem, inflační tlaky se v září zmírnily. Inflace se nadále drží ve svém tolerančním pásmu. Meziroční změna harmonizovaného indexu spotřebitelských cen se v České republice drží nad průměrem Evropské unie. To umožňuje vyrovnávání cenových hladin mezi Českou republikou a zeměmi západní Evropy.
[sc:articleform id=12 articleid=890]
"V České republice přetrvává problém vysokého růstu nákladů spojených s bydlením. Vlastnický vztah k bydlení se stává klíčovým faktorem, který určuje sociální postavení ve společnosti. Lidé, kteří bydlí ve vlastní nemovitosti bez hypotéky, mají v průměru výrazně vyšší disponibilní příjem než lidé, kteří bydlí v nájmu nebo musí splácet hypoteční úvěr."