Společnosti O2 vzrostl v 1. pololetí čistý zisk o 11,5 procenta

Telekomunikační společnosti O2 stoupl za první pololetí letošního roku čistý zisk...

Společnosti O2 vzrostl v 1. pololetí čistý zisk o 11,5 procenta
 Redakce
Redakce

Telekomunikační společnosti O2 stoupl za první pololetí letošního roku čistý zisk meziročně o 11,5 procenta na 2,98 miliardy korun. Konsolidované provozní výnosy vzrostly o 3,9 procenta zhruba na 20,09 miliardy. Vyplývá to z údajů, které dnes firma zveřejnila na svém webu. Hlavními zdroji růstu byly podle firmy opět výnosy z O2 TV, mobilních dat nebo ICT (informačních a komunikačních technologií) i růst výnosů na Slovensku. O2 patří k největším poskytovatelům telekomunikačních služeb v Česku. Majoritním vlastníkem O2 je se zhruba 90procentním podílem investiční skupina PPF.

"Zrychlování našeho fixního internetu, rozvoj 5G, rozšiřování nabídky O2 TV, investice do nových IT technologií, digitalizace distribučních a obslužných kanálů – to vše se zasloužilo o stabilní výkon v prvním pololetí, které bylo jinak i nadále postiženo restrikcemi spojenými s pandemií a sníženou mobilitou v rámci ČR i mimo ni,“ uvedl generální ředitel O2 Czech Republic Jindřich Fremuth. Nižší zájem o cestování v souvislosti s pandemií nemoci covid-19 podle O2 dále negativně ovlivňoval příjmy z roamingu. Síť O2 ale byla během jarní vlny pandemie oproti dlouhodobému průměru více než dvojnásobně zatížena.

Reklama


Počty uživatelů roamingu se podle dat O2 sice v prvním pololetí letošního roku oproti loňsku zvýšily, ale stále jsou asi o třetinu nižší než v roce 2019, tedy před pandemií covidu-19. Ztráty z roamingu podle O2 kompenzují zisky z mobilních datových služeb. Například v Česku výnosy O2 z mobilního internetu a dat meziročně stouply o 11,6 procenta na 4,14 miliardy korun. Naopak výnosy z mobilních hlasových služeb a SMS a MMS klesly. Celkově se provozní výnosy v mobilním segmentu v Česku meziročně zvýšily o 2,2 procenta na 10,03 miliardy korun a ve fixním segmentu vzrostly o 4,8 procenta na 6,25 miliardy.

Reklama


Na Slovensku se celkové provozní výnosy O2 letos v prvním pololetí zvýšily meziročně o 6,9 procenta na 3,87 miliardy korun. Z toho mobilní výnosy vzrostly o 5,6 procenta na 3,65 miliardy. Počet poskytovaných služeb některého z tarifů placené televize O2 TV v prvním pololetí výrazně vzrostl. Zvýšil se ke 30. červnu meziročně o více než pětinu na 572.000 včetně zákazníků, kteří využívají měsíční balíčky O2 TV Sport Pack a O2 TV HBO a Sport Pack. Mírně rostl i počet služeb fixního vysokorychlostního internetu přes kabel i prostřednictvím bezdrátové technologie, a to o 2,8 procenta na 869.000.


Naopak ale klesalo množství pevných hlasových linek, kterých za pololetí ubylo o 13,7 procenta na 375.000. Počet registrovaných mobilních SIM karet naopak v České republice ke konci letošního června vzrostl o 1,3 procenta zhruba na 5,99 milionu. Na Slovensku byl růst výraznější, když počet aktivních SIM karet stoupl za pololetí o 3,6 procenta na 2,24 milionu. Celkový počet zaměstnanců O2, včetně dceřiných společností, se za letošní první pololetí snížil o 3,8 procenta na 4788.


Zdroj: ČTK




"Společnost O2 je největším integrovaným poskytovatelem telekomunikačních služeb na českém trhu. Její akcie je možné obchodovat na burze."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS
Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama