Společnost Bayer propustí 12 tisíc zaměstnanců

Je tomu jen několik dní, co jsme zaznamenali ohlášení výrazných škrtů u severoamerické automobilky General Motors...

Společnost Bayer propustí 12 tisíc zaměstnanců
 Redakce
Redakce

Je tomu jen několik dní, co jsme zaznamenali ohlášení výrazných škrtů u severoamerické automobilky General Motors. Nyní slyšíme o restrukturalizaci od evropského farmaceutického a chemického gigantu Bayer. Jde o začátek nějakého trendu, a nebo spolu restrukturalizace těchto dvou firem nesouvisí?

V případě Bayeru se firma v loňském roce potýkala s oslabením poptávky zejména v Brazílii kvůli předzásobení tamního trhu herbicidy. Poptávka byla slabší rovněž u farmaceutických produktů firmy kvůli přesunu tržeb směrem k levnějším online lékárnám. Zde významné podobnosti se škrty v General Motors končí. Bayer totiž letos prochází velkou fúzí s americkým výrobcem osiv a chemikálií Monsanto. To vytváří nutnost analyzovat veškeré operace firmy a provést patřičné optimalizace.

Reklama

 

Několikaměsíční analýza vyústila v rozhodnutí firmy seškrtat zhruba 10 procent všech pracovních míst a odprodat některé hůře performující značky z farmaceutického portfolia firmy. Bayer se hodlá zbavit celé divize léků a zdravotnických potřeb pro zvířata. V rámci zdravotnictví se tak bude plně soustředit na segment lidské medicíny. V tomto segmentu firma prodá značku Coppertone a Dr. Scholl’s i podíl v podniku Currenta. Bayer celosvětově sníží stavy zaměstnanců o 12 tisíc, přičemž významnou část propustí v domácím Německu. V tomto ohledu je postup Bayeru podobný General Motors, který taktéž bude propouštět především na domácím trhu, kde je to politicky nejvíce citlivé.

Reklama

 

Firma zcela zásadně mění strategii v oblasti vývoje svých nových léků. Do roku 2022 hodlá investovat 35 miliard eur, přičemž dvě třetiny těchto peněz mají jít na výzkum a vývoj a pouze třetina na jiné dlouhodobé investiční výdaje. Velkou změnou je, že interní náklady na R&D budou seškrtány a prostředky se přesměrují do vývoje formou externí spolupráce. Bayer tím de facto přiznává, že externí vývoj je pro něj efektivnější. Většina opatření by měla být postupně realizována v roce 2019. Návratnost těchto opatření oproti jednorázovým nákladům by měla být kratší než dva roky.


[sc:articleform id=5 articleid=781]



"Cílem všech restrukturalizačních aktivit společnosti Bayer je dosáhnout úspor v objemu 2,6 miliardy eur ročně od roku 2022. Tato částka již zahrnuje očekávané synergie z fúze s Monsantem. V roce 2022 chce společnost přinést zisk na akcii dosahující úrovně 10 eur. To by v případě naplnění plánů znamenalo, že při současné ceně okolo 65 eur za akcii by P/E poměr v roce 2022 činil 6,5. Z těchto údajů lze předpokládat, že akcie mají růstový potenciál. Rizikem pro budoucí vývoj jsou však četné žaloby proti firmě Monsanto."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS
Líbil se Vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli:
Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama