Ropné kohouty se pravděpodobně utáhnou

V průběhu března došlo k natolik mohutným propadům v cenách ropy...

Ropné kohouty se pravděpodobně utáhnou
 Redakce
Redakce

V průběhu března došlo k natolik mohutným propadům v cenách ropy, že u mnohých producentů přestávalo dávat smysl, aby ropu dál těžili. Bylo jen otázkou času, kdy obrovské ztráty donutí producenty ropy, aby si sedli k jednacímu stolu a domluvili se na společném postupu. V pondělí 6. dubna proto dojde k důležitému jednání, kde se rozhodne o dalším vývoji na ropném trhu.

Ropný kartel OPEC, Rusko a další státy již pracují na dohodě o utažení ropných kohoutů. Tuto dohodu svými vyjádřeními podpořil i americký prezident Donald Trump, který v minulých dnech uvažoval o uvalení cel na levnou zahraniční ropu. Dnes se v Bílém domě sejde se zástupci amerických ropných společností.

Reklama

 

Donald Trump již oznámil, že hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmanem a dohodli se na snížení dodávek ropy na světové trhy o 10 až 15 milionů barelů denně. Celková světová nabídka ropy se přitom pohybuje okolo 100 milionů barelů denně.

Reklama


Na dané téma si můžete poslechnout více v podcastu:


 

Podle zástupců kartelu OPEC by snížení produkce o více než 10 milionů barelů za den mělo zahrnovat i země jako jsou Spojené státy, Kanada, Norsko a Brazílie. Na toto prohlášení již reagoval premiér kanadské provincie Alberta Jason Kenney, který je ochoten jednat o uzavření dohody.

 

Vzhledem k novým informacím dochází k prudkému oživení na ropném trhu. Zatímco na konci března se cena ropy Brent dostala až k hranici 22 dolarů za barel, nyní se pohybuje kolem 34 dolarů za barel. Je tedy zřejmé, že obchodníci na ropném trhu věří, že nakonec dojde k dohodě a nabídka ropy se výrazně sníží.


[sc:articleform id=16 articleid=1040]



"Na ropném trhu jsme svědky nevídané situace, kdy si společně začínají notovat dlouhodobě znesvářené strany. Na společném postupu by se mohl dohodnout kartel OPEC s Ruskem, Spojenými státy, Kanadou a dalšími zeměmi."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama