Rakousko se postavilo proti regulaci hotovosti, kterou plánuje EU

V rámci boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu se na půdě Evropské unie již delší...

Rakousko se postavilo proti regulaci hotovosti, kterou plánuje EU
 Redakce
Redakce

V rámci boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu se na půdě Evropské unie již delší dobu hovoří o nutnosti stanovit maximální limit pro hotovostní transakce ve všech členských státech. Ten již v současné době existuje v 18 z 27 zemí Evropské unie. Nejnižší limit na úrovni 500 eur platí v Řecku a nejvyšší na úrovni 15 000 eur je zaveden v Chorvatsku. Devět unijních států však žádné limity nemá stanovené.

Při úvahách nad jednotným limitem pro hotovostní transakce v Evropské unii je zmiňována částka 10 000 eur. To shodou okolností odpovídá limitu, který je platný v České republice. Pro naši zemi by se tedy nic nezměnilo, ale pro jiné země Evropské unie by to mohl být zásadní průlom směrem k bezhotovostní ekonomice. Začínají se proto ozývat odmítavé hlasy.

Reklama

 

Na dané téma si můžete poslechnout více v podcastu:

Reklama



Nejsilnější odpor projevilo Rakousko, když tamní ministr financí Gernot Blümel prohlásil, že odmítá stanovení maximální výše pro hotovostní transakce, protože by tím de facto docházelo ke kriminalizaci hotovosti. Dále dodal, že hotovost dává lidem pocit bezpečí, nezávislosti a svobody, kterou Rakousko chce zachovat pro své obyvatelstvo.

 

Rakouský postoj je však v rozporu s odbornými stanovisky Evropské komise. Podle nich hotovost výrazně usnadňuje praní špinavých peněz, a dokonce je v pozici první volby, ke které se uchylují zločinci při provádění nekalých transakcí. Naopak spotřebitelé využívají hotovost méně než v minulosti a je u nich jasně patrná rostoucí obliba bezhotovostních plateb.


[sc:articleform id=10 articleid=1558]




"Hotovostní transakce se zřejmě budou postupně omezovat. To by však nemělo vyústit k jejich úplnému zrušení. Hotovost hraje v ekonomice důležitou roli a slouží jako obrana proti hluboce záporným úrokovým sazbám na bankovních účtech."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS
Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama