Problémy z Německa se přenáší do České republiky
Souhrnný indikátor důvěry se v březnu snížil o 1,2 bodu na hodnotu 97,0...
Většina dat, která vydává Český statistický úřad, popisuje minulost a nedokáže s předstihem reagovat na aktuální dění v ekonomice. Výjimku tvoří konjunkturální průzkumy, které pomocí předstihových ukazatelů mapují důvěru v ekonomiku. Vývoj předstihových ukazatelů nás začíná varovat před zhoršujícími se výsledky. Důvěra v naši ekonomiku se snižuje, což je ovlivněno nepříznivým vývojem u našich klíčových obchodních partnerů v rámci Evropské unie.
Souhrnný indikátor důvěry se v březnu snížil o 1,2 bodu na hodnotu 97,0. Indikátor důvěry podnikatelů se snížil o 1,0 bodu na hodnotu 95,5, což může být způsobeno zpomalováním tempa růstu v Německu. Tamní index nákupních manažerů, který mapuje náladu ve zpracovatelském sektoru, se v březnu propadl na hodnotu 44,7 bodu z únorové hodnoty 47,6 bodu. Hodnoty pod úrovní 50,0 bodu lze přitom považovat za signál zhoršování ekonomické situace. Vše navíc komplikuje nejistota kolem brexitu i možné vyostření obchodních vztahů mezi Spojenými státy, Čínou a Evropskou unií.
Výrazné zhoršování nálad se přenáší do České republiky. Dokonce i na úrovni vlády se začíná mluvit o nutných úsporných opatřeních, což potvrzuje obavy podnikatelů, že se skutečně dostáváme na vrchol hospodářského cyklu, po kterém bude následovat ekonomické ochlazení. Zhoršování situace si začínají být vědomi i spotřebitelé, jejichž důvěra v ekonomiku se snížila o 1,8 bodu na hodnotu 104,6. K tomuto vývoji dochází, přestože spotřebitelům narůstají příjmy.
[sc:articleform id=5 articleid=713]