Pošta plánuje propustit přibližně 1500 lidí
Česká pošta plánuje k 1. březnu příštího roku zrušit 2371 pracovních míst. Znamená to...
Česká pošta plánuje k 1. březnu příštího roku zrušit 2371 pracovních míst. Znamená to propuštění zhruba 1500 lidí, protože část pozic je neobsazených. Propuštěným zaměstnancům nabídne rekvalifikaci. ČTK to dnes řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Státní podnik zaměstnává téměř 29.000 lidí. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na twitteru uvedl, že bude chtít k plánu vysvětlení a ve čtvrtek bude jednat s generálním ředitelem pošty Romanem Knapem i zástupci odborů.
Se změnami, které znamenají rušení míst, nesouhlasí největší odborová centrála Podnikový koordinační odborový výbor. "Zaměstnavatel bude rušit pracovní pozice, také budou zřizovány nové. Kolik pošťáků skutečně přijde o práci, bude jasné až po projednání," uvedla předsedkyně odborů Jindřiška Budweiserová.
Podle webu Echo24.cz by se nejvíce mělo propouštět v Praze. Půjde nejen o zaměstnance poštovních přepážek a listonoše, ale také o řidiče a další pracovníky poštovní přepravy. Pošta o tom informovala Úřad práce, výpovědi pro nadbytečnost pracovníkům doručí v prosinci, uvedl web.
Se snižováním počtu zaměstnanců pošta počítá ve své střednědobé strategii. Podle té by podnik do roku 2025 měl zrušit 7000 pracovních míst. "Rušená místa chceme nahradit moderními technologiemi i celkovým zefektivněním provozu," uvedl Vitík. V souvislosti s těmito kroky podle něj vzniknou nová pracovní místa, na něž se část propuštěných bude moci rekvalifikovat.
"Odcházející zaměstnanci dostanou vyšší odstupné nad rámec zákoníku práce v závislosti na odpracovaných letech u České pošty. Také jednáme o rekvalifikacích a podpoře končících pošťáků a sociálním programu zaměstnanců v předdůchodovém věku," dodala Budweiserová.
Hamáček uvedl, že bude žádat vysvětlení. "V současné covidové situaci se ukázala nezbytnost pošty. Proto jsem na čtvrtek pozval generálního ředitele, šéfa dozorčí rady i zástupce odborů," napsal na twitteru.
Zrušení více než dvou tisíc pracovních míst ve státním podniku Česká pošta je podle hlavního ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy krokem správným směrem. "Zdá se, že se nejedená o žádný nahodilý děj, vyvolaný okamžitou situací, ale o výsledek širší, promyšlenější a dlouhodobější koncepce, který souvisí s tím, že podnik pod současným vedením lépe než dříve reaguje na výzvy doby. Mezi ně patří nutnost zavádění moderních technologií a postupů a flexibilnější reakce na technologické změny, zejména pak na nástup on-line komunikace. Tomuto nástupu předchozí managementy podniku nedokázaly uspokojivě čelit, natož jej pak využít ke svému prospěchu," řekl ČTK.
Důležité podle něj je, aby propuštění zhruba 1500 zaměstnanců, k němuž se Česká pošta uchýlí, bylo sociálně citlivé, neboť příští rok bude obecně na trhu práce v ČR nejnáročnějším minimálně od roku 2013. Je proto dobře, že propuštěným zaměstnancům nabídne podnik rekvalifikaci.
Česká pošta provozuje 3200 vlastních nebo partnerských poboček. Loni vykázala ztrátu 363 milionů korun. Do roku 2021 se chce podnik vrátit k zisku v řádu desítek milionů Kč a zvýšit tržby o desetinu ze stávajících 18,8 miliardy Kč.
"Česká pošta se stala od 1. ledna 1993 státním podnikem. Měla se vrátit k tradici prvorepublikového státního podniku Československá pošta a prokázat svou smysluplnost v podmínkách tržního hospodářství. To se jí však v posledních letech přestává dařit."