Komodity excelují. Investoři mají obavy z inflace, sankcí i cel
V pozdní fázi růstu ekonomického cyklu se historicky komoditám daří. V současné době se o ně začali někteří investoři opět zajímat.
V pozdní fázi růstu ekonomického cyklu se historicky komoditám daří. V současné době se o ně začali někteří investoři opět zajímat. Mohou za to obavy z rostoucí inflace, ale také obavy trhů z cel a sankcí. Kvůli nim by totiž mohlo častěji docházet k výpadkům v dodávkách komodit, zejména z Ruska nebo Číny. Řada odběratelů se proto pro jistotu předzásobuje. To ale dočasný nedostatek na trhu komodit jen zhoršuje a ceny letí vzhůru.
Z konkrétních komodit výrazně rostou například ceny niklu a hliníku. Jejich ceny dosahují sedmiletých maxim. Cena niklu od začátku roku poskočila až o 30 procent, přičemž jen za posledních několik dní přidávala až 15 procent. Zajímavý byl vývoj u hliníku, kde cena letos do konce března ztratila až 13 procent. Po oznámení Spojených států o uvalení 10procentních cel na dovoz hliníku z Číny začala ale jeho cena rapidně růst. Od začátku dubna přidala až 27 procent.
Ceny hliníku i oceli dále rostly po oznámení sankcí Spojených států na některé ruské představitele. Mezi nimi je například i majitel ruského komoditního gigantu Rusal. Tato skutečnost na trhu oceli a hliníku způsobuje turbulence a nejistotu. Lídr trhu společnost Alcoa oznámila, že očekává nedostatek hliníku, a vyhodnocuje, jak výrazné budou konkrétní dopady sankcí na trh s touto komoditou.
U ropy působí i specifické faktory. Jedním z nich je například pokles produkce Venezuely, dalším potom neoficiální přání klíčového hráče OPEC – Saúdské Arábie. Ta si údajně přeje cenu ropy ve výši 80 až 100 dolarů za barel Brent - to je výrazně výše než současná cena okolo 74 dolarů. Pro spekulanty, kteří sázeli na pokles cen ropy, tak nastává panika a nucené zavírání pozic.
[sc:articleform id=10 articleid=564]