Jednání o fondu obnovy EU ovlivňuje trhy
V reakci na jednání vrcholných představitelů členských zemí Evropské unie jsme...
V reakci na jednání vrcholných představitelů členských zemí Evropské unie jsme byli svědky posílení kurzu eura vůči dolaru. Aktuálně se euro obchoduje za 1,147 dolaru, což je nejvíce od 9. března. Podobně reagovaly i dluhopisové trhy, které ocenily dosažené pokroky ve vyjednávání. Riziková prémie za držení italských vládních dluhopisů se proti německým vládním dluhopisům snížila na 162 bazických bodů, což je nejméně od 27. března.
Akciové trhy byly o něco méně optimistické. Celoevropský index STOXX 600 dnes mírně klesal, ale později ztráty umazal. Aktuálně se obchoduje na podobné úrovni jako na konci minulého týdne. Akcie jsou kromě politických jednání ovlivňovány dalšími informacemi. Negativně jsou vnímány zprávy o růstu počtu nakažených onemocněním COVID-19. Celosvětově již bylo potvrzeno více než 14,6 milionu infikovaných lidí.
Na dané téma si můžete poslechnout více v podcastu:
<iframe style="border: none" src="//html5-player.libsyn.com/embed/episode/id/15283229/height/90/theme/custom/thumbnail/yes/direction/backward/render-playlist/no/custom-color/00263e/" height="90" width="100%" scrolling="no" allowfullscreen webkitallowfullscreen mozallowfullscreen oallowfullscreen msallowfullscreen></iframe>
Kongres Spojených států začne v tomto týdnu jednat o novém balíku opatření na podporu americké ekonomiky. Reaguje tím na špatné zprávy z jihu a západu Spojených států, kde kvůli zpřísňování restriktivních opatření dochází k rozsáhlým ekonomickým ztrátám. V reakci na aktuální vývoj začala klesat cena mědi, která se obecně považuje za komoditní indikátor hospodářského růstu. Cena mědi od konce dubna do poloviny července stoupla přibližně o 40 procent.
[sc:articleform id=10 articleid=924]
"Podle reakcí na trzích je zřejmé, že by ekonomice Evropské unie výrazně pomohlo, kdyby se vrcholní představitelé členských zemí Evropské unie dohodli na konečné podobě fondu obnovy. Uzavření dohody by pravděpodobně vedlo k posílení kurzu eura, snížení rizikové prémie na italských dluhopisech a růstu akciových trhů."