Indie může změnit světový obchod s pšenicí

Ukrajinská produkce bude silně podprůměrná a ruská produkce se bude muset vypořádat...

Indie může změnit světový obchod s pšenicí
 Redakce
Redakce

Rusko a Ukrajina patří mezi největší exportéry pšenice na světě. Jen letos měly tyto dvě země vyvézt 14 milionů tun pšenice na světové trhy. To se však vzhledem k probíhající válce nestane. Ukrajinská produkce bude silně podprůměrná a ruská produkce se bude muset vypořádat se sankcemi.

[sc:mediahub id=437]

Reklama

Indie se již nechala slyšet, že by mohla podstatnou část výpadků nahradit. V letech 2020 až 2021 vyvezla přibližně 7 milionů tun pšenice do 68 zemí na světě. Nyní by své vývozy pšenice mohla rozšířit až na 16 milionů tun. K tomu by měla napomoci hojná úroda pšenice v Indii, která se letos očekává na úrovni 111 milionů tun.

Problém však způsobují ceny hnojiv, které tlačí na zdražování indické produkce. To může komplikovat vývozy do chudších částí světa, kde by indická pšenice byla nejvíce potřeba. Další problém spočívá v logistice, protože zásadní změna ve světovém obchodě s pšenicí vyžaduje dobudování skladovací a přepravní infrastruktury. 

 

Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama