Došlo ke zkrocení inflace
Meziroční míra inflace v říjnu letošního roku vzrostla o 2,9 procenta, což bylo o...
Meziroční míra inflace v říjnu letošního roku vzrostla o 2,9 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu méně než v září. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 3,1 procenta a ceny služeb o 2,7 procenta. Inflace se po delší době vrátila do svého toleranční pásma. Přesto je stále vzdálená od inflačního cíle ve výši 2,0 procenta.
Zvyšování cenové hladiny v říjnu opět nepotěšilo milovníky neřestí. Ceny lihovin vzrostly o 5,6 procenta a ceny piva o 4,2 procenta. Ještě rychleji rostly ceny tabákových výrobků, které meziročně podražily o 14,1 procenta. Rychlý růst cen zaznamenaly i některé nezdravé potraviny. Například ceny uzenin vzrostly o 5,9 procenta.
Na dané téma si můžete poslechnout více v podcastu:
<iframe style="border: none" src="//html5-player.libsyn.com/embed/episode/id/16752029/height/90/theme/custom/thumbnail/yes/direction/backward/render-playlist/no/custom-color/00263e/" height="90" width="100%" scrolling="no" allowfullscreen webkitallowfullscreen mozallowfullscreen oallowfullscreen msallowfullscreen></iframe>
Hlouběji do kapsy si sáhli lidé, kteří v koronavirové době konzumovali ovoce a zeleninu, aby načerpali vitamíny. Ceny ovoce totiž vzrostly o 13,9 procenta a ceny zeleniny o 6,4 procenta. Rovněž lidé, kteří nadále využívali stravovací služby, si museli připlatit o 5,3 procenta.
Na trhu však můžeme pozorovat i dobré zprávy. Ceny polotučného mléka klesly o 8,2 procenta, ceny vajec se snížily o 4,4 procenta a ceny brambor se propadly dokonce o 18,5 procenta. Lidé rovněž ušetří při využívání telekomunikačních služeb.
[sc:articleform id=10 articleid=1358]
"Inflace se konečně vrátila do svého tolerančního pásma. Vysoké ceny však stále nepříjemně doléhají na domácnosti, kterým se v průběhu koronavirové krize snížily příjmy."