Dnes je poslední den pro podání daňových přiznání

Podle dat Finanční správy České republiky zatím podstatná část fyzických osob a firem nepodala daňová přiznání...

Dnes je poslední den pro podání daňových přiznání
 Redakce
Redakce

Podle dat Finanční správy České republiky zatím podstatná část fyzických osob a firem nepodala daňová přiznání. K pátku 29. března daňová přiznání odevzdalo pouze 68 procent fyzických osob a 46 procent firem. Na podání daňových přiznání v řádném termínu zbývá již pouze dnešek 1. dubna. Pozdější odevzdání daňových přiznání je tolerováno do pěti dnů. Následně hrozí sankce, které činí za každý den zpoždění 0,05 procenta z vyměřené daně. Výjimka je udělena pouze při využití služeb daňových poradců, kdy je lhůta pro podání daňových přiznání prodloužena do 1. července.

Vyplňování daňových přiznání je komplikované a jen částečně elektronizované. Lidé nemohou počítat s tím, že by jim finanční úřady poslaly předvyplněná daňová přiznání, která by pouze aktualizovali. Místo toho musí vyplňovat celá daňová přiznání. Ta následně musí odevzdat na finanční úřady ve fyzické či elektronické podobě. Lidé, kteří mají aktivovanou datovou schránku, musí daňová přiznání podat jejím prostřednictvím. Na tomto příkladu se ukazuje, že zavádění elektronizace ve státní správě je prováděno násilným způsobem. Lidem je po aktivaci datové schránky odepřena možnost volby, jakým způsobem odevzdají svá daňová přiznání. To mnohé lidi od zřízení datové schránky odrazuje. 

Reklama

 

Osoby samostatně výdělečně činné mají povinnost odevzdávat přehled o příjmech a výdajích na svou zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení. Na tyto úkony mají čas do 2. května. V praxi to znamená, že musí vyplnit formuláře s velmi podobnými údaji jako v daňovém přiznání. Celý proces by přitom šlo výrazně zjednodušit, kdyby se zlepšila komunikace mezi finančními úřady, zdravotními pojišťovnami a Českou správou sociálního zabezpečení. Vzájemné sdílení dat by umožňovalo vyplnit jen jeden formulář pro všechny instituce najednou, což by výrazně snížilo administrativní zátěž.


[sc:articleform id=5 articleid=713]





"Lidé se při vyplňování daňových přiznání dopouští chyb. Častou chybou je uplatnění slevy na dítě oběma rodiči. Rovněž se chybuje v nezahrnutí nemocenských dávek, podpory v nezaměstnanosti nebo mateřské do příjmů."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS
Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama