Coloseum Holding loni snížila ztrátu na 60 milionů Kč

Skupina chce letos snížit své zadlužení o 100 milionů korun prodejem nemovitostí...

Coloseum Holding loni snížila ztrátu na 60 milionů Kč
 Redakce
Redakce

Skupina Coloseum Holding loni meziročně zvýšila tržby o 75 procent na 253 milionů korun. Zároveň snížila ztrátu o 44 procent na 60 milionů korun, když v roce 2021 měla ztrátu 108 milionů Kč. Ukazatel EBITDA, tedy provozní zisk před úroky, daněmi a odpisy, činil loni na konci roku minus tři miliony korun. Skupina chce letos snížit své zadlužení o 100 milionů korun prodejem nemovitostí v Průhonicích a sekundární emisí akcií v hodnotě 40 až 60 milionů korun na pražské burze Start. Novinářům to dnes řekl většinový majitel Jan Mužátko.

Skupina podle Mužátka z loňské emise akcií získala 35 milionů Kč, což bylo méně, než očekávali. I tak ale ocenil důvěru drobných investorů. Tržby loni podle něho rostly díky vyšším cenám i například snížení DPH na jídlo, které zavedla předchozí vláda Andreje Babiše (ANO) v době pandemie koronaviru. Mužátko však zároveň poznamenal, že v době pandemie celá skupina kvůli omezením provozů a dalším opatřením naopak přišla o 650 až 700 milionů korun na obratu. Firma podle něho letos očekává, že tržby vzrostou až na 345 milionů korun, což je úroveň roku 2019 před pandemií koronaviru. Zisku EBITDA chce dosáhnout na úrovni 20 až 25 milionů Kč. V roce 2021 to bylo minus 41 milionů korun. "Mezi rokem 2021 a 2023 bude rozdíl takřka 70 milionů," řekl Mužátko.

Reklama

Skupina chce letos svou finanční situaci stabilizovat. Prodej nemovitosti v Průhonicích má vynést více než 70 milionů korun. Firma počítá se splácením dluhu bance právě vydáním akcií. Chce také posílit svůj management o nový pětičlenný řídící tým. Skupině také letos podle Mužátka klesly výrazně náklady na energie a například cena plynu letos je o 500 procent nižší než loni. Poznamenal, že loni v červenci byly ceny energií nejvýše.

Skupina je na trhu 28 let a aktuálně do ní patří devět restaurací, čtyři poskytovatelé cateringových služeb, velkoobchod s potravinami a gastro zařízením, dvě kavárny a provozovatel letní scény. Mužátko vlastní 66procentní podíl ve skupině, druhý největší akcionář je investiční skupina WOOD & Company s podílem 15,6 procenta.

Reklama

Od vstupu na burzu firma otevřela tři nové restaurace a spustila nový projekt Caffé Pascucci. Podle Mužátka totiž nechce řada lidí například chodit odpoledne na kávu do restaurace, proto firma u nově otevřené restaurace v obchodním centru Arkády otevřela zároveň kavárnu. Letos chce skupina otevřít další kavárnu v centru Prahy. Podle Mužátka chce skupina také mít frenšízy svých restaurací i kaváren. "Máme vyzkoušené frenšízy v Ostravě a Teplicích," řekl. Skupina je podle něj pro příchod dalších frenšízantů připravená a chce otevřít nejméně 40 poboček.

Restauracím skupiny loni vzrostly tržby o 93,5 procenta. Podle Mužatka tyto restaurace evidovaly loni meziročně o 220.000 více zákaznických účtů, na kterých bylo proti roku 2021 o 667.000 položek jídla a nápojů více. To je denní nárůst o 1829 položek, dodal.


Zdroj: ČTK

Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama