China Mobile chystá největší nabídku akcií v Číně za posledních deset let

Čínská společnost China Mobile chce prodejem akcií v Šanghaji získat až 56 miliard jüanů (zhruba 196 miliard Kč)...

China Mobile chystá největší nabídku akcií v Číně za posledních deset let
 Redakce
Redakce

Čínská společnost China Mobile chce prodejem akcií v Šanghaji získat až 56 miliard jüanů (zhruba 196 miliard Kč). Byla by to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v Číně za posledních deset let. China Mobile je podle počtu klientů největším mobilním operátorem na světě, před rokem ale musela kvůli novým pravidlům zavedeným na popud tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa odejít z Newyorské akciové burzy (NYSE).

Zájem o umístění svých akcií v Hongkongu nebo Šanghaji má čím dál více čínských firem, které mají zatím akcie na burzách ve Spojených státech. Ke změně je vede sílící napětí mezi Pekingem a Washingtonem, uvedla agentura Reuters.

Reklama

Cena akcií Volvo Cars bude nižší   Akcionáři Unipetrol mají poslední šanci

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zařadila na černou listinu několik čínských firem, které podezírá, že se podílejí na porušování lidských práv. Je mezi nimi například i společnost SenseTime Group, která se zabývá vývojem umělé inteligence. Bidenova vláda také dokončila pravidla, která umožní do tří let vykázat z amerických burz cenných papírů ty čínské firmy, které nesplňují požadavky na účetní a další standardy.

Reklama

Akcie vyžadují trpělivost   Investujte do akcií   Druhy akcií 

China Mobile chce vydat až 845 milionů akcií, a to v ceně 57,58 jüanu za kus. Tím by si zajistila až 48,7 miliardy jüanů. Prodejem dalších akcií při využití opčního práva by se celková částka vyšplhala na uvedených až 56 miliard jüanů.


Výtěžek 56 miliard jüanů by z nabídky akcií China Mobile učinil pátý největší prodej akcií na veřejných trzích v Číně, ukazují data společnosti Refinitiv. Byla by to i větší nabídka, než jakou v roce 2010 zorganizoval finanční ústav Agricultural Bank of China. Mobilní operátor chce peníze z prodeje akcií použít na chystané projekty, včetně prémiových sítí páté generace (5G), infrastrukturu pro cloudové zdroje a na inteligentní ekosystémy.


Menší rivalové China Telecom a China Unicom už své akcie v Číně mají. Dříve je také měli v USA, ale stejně jako China Mobile museli akciový trh v USA opustit. Administrativa tehdejšího republikánského prezidenta Trumpa se rozhodla omezit investice do čínských technologických firem a nový demokratický prezident Joe Biden ponechal toto opatření v platnosti, vzhledem k tomu, že napětí mezi Čínou a Spojenými státy za Bidenovy vlády pokračuje.


Vedle sankcí pak americká Komise pro cenné papíry (SEC) v minulých dnech dokončila pravidla pro vyřazování akcií čínských firem z amerických burz na základě nového zákona, který chce dbát na to, aby čínské i další zahraniční firmy dodržovaly pravidla, jimiž se řídí americké firmy.


Poradenská společnost EY poznamenala, že pět z deseti největších letošních úpisů akcií v Hongkongu byly sekundární úpisy čínských firem, které mají akcie na burzách v USA. Jsou mezi nimi i firmy Baidu a Bilibili. Trend, kdy čínské firmy opouštějí americké burzy a směřují na burzy v Číně, bude podle EY pokračovat.


Zdroj: ČTK
Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama