Českému exportu do Číny se nedaří. Čínské investice mizí

Prezident České republiky Miloš Zeman se ve středu vypraví na již pátou návštěvu Číny...

Českému exportu do Číny se nedaří. Čínské investice mizí
 Redakce
Redakce

Prezident České republiky Miloš Zeman se ve středu vypraví na již pátou návštěvu Číny. Doprovázet ho bude šedesátičlenná skupina podnikatelů. Hlavním cílem návštěvy bude posílit český export do Číny a navýšit čínské investice v České republice. Oba tyto záměry se však zatím příliš nedaří naplňovat.

Podle dat Českého statistického úřadu loňský objem vyvezeného zboží z České republiky do Číny dosáhl úrovně 56,1 miliardy korun. V roce 2017 to bylo 56,2 miliardy korun, z čehož vyplývá, že hodnota exportovaného zboží do Číny v posledním roce mírně klesla. Statistický úřad má údaje i za první dva měsíce letošního roku, ve kterých jsme do Číny exportovali zboží za 8,5 miliardy korun, což je o zhruba 300 milionů korun méně než ve stejném období roku 2018. V případě, že tento trend bude pokračovat, stane se rok 2019 dalším rokem, ve kterém klesne hodnota exportovaného zboží do Číny. Přání prezidenta Miloše Zemana ohledně posílení českého exportu do Říše středu by tak zůstalo nevyslyšeno.

Reklama

 

Zatímco českému exportu do Číny se příliš nedaří, opačným směrem proudí stále více zboží. V roce 2017 Číňané vyvezli do České republiky zboží v celkové hodnotě 475,6 miliardy korun. O rok později to bylo již zboží za 567,9 miliardy korun a první dva měsíce letošního roku naznačují, že v roce 2019 Čína opět navýší svůj export směřující do České republiky. Bilance obchodu se zbožím je přitom již dnes výrazně v neprospěch naší země. V roce 2018 jsme vůči Číně vykázali obchodní deficit -511,8 miliardy korun a za první dva měsíce letošního roku -91,0 miliardy korun.

Reklama

 

Zahraniční obchod však není jediný problém, který trápí Českou republiku ve vztahu s Čínou. Jsou to již tři roky od návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze, kdy byly slíbeny investice do České republiky přesahující výši 200 miliard korun. Stále jasněji se ukazuje, že tento slib nebude naplněn. Podle údajů České národní banky se přímé zahraniční investice Číňanů v loňském roce snížily o -15,1 miliardy korun. O rok dříve se snížily o -1,4 miliardy korun. Naposledy se přímé zahraniční investice navyšovaly v roce 2016, a to o nikterak závratných 12,5 miliardy korun.


[sc:articleform id=5 articleid=713]




"Když pomineme sliby a proklamace politiků a podíváme se na ekonomická fakta, je zřejmé, že ze vztahu České republiky s Čínou jasně profituje asijská strana. V posledních letech se přitom pomyslné kyvadlo vychyluje ještě více ve prospěch Říše středu. Doufejme, že pátá návštěva prezidenta Miloše Zemana v Číně konečně přinese zvrat a začnou se naplňovat sliby o posílení českého exportu do Číny a čínských investic v České republice. V opačném případě by to svědčilo o nepříliš dobrých výsledcích naší ekonomické diplomacie."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama