Zlevňování pohonných hmot v příštím týdnu zmírní až ustane

Zlevňování pohonných hmot v Česku neustává, ceny benzinu i nafty dál klesly i v uplynulém týdnu a zůstávají nejnižší za několik let. Nejprodávanější benzin Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 33,71 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 43 haléřů na litru, v průměru nyní stojí 32,24 koruny za litr.

Zlevňování pohonných hmot v příštím týdnu zmírní až ustane
Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda

V příštích sedmi dnech se dočkáme zmírnění cenového poklesu, když zlevňování benzínu zcela ustane, takže jeho cena bude stagnovat, zatímco nafta zlevní v rozsahu do 20 haléřů za litr. Důvodem je především vývoj cen ropy v první polovině května. Ropa zdražila v důsledku zmírnění obchodní války Spojených států a Číny, která představuje největšího světového dovozce ropy. Snížení vzájemných celních sazeb – ze 145 na 30 procent v případě USA a ze 125 na 10 procent v případě Číny – znamená naději, že vyhlížený útlum celosvětové poptávky po ropě nebude kvůli omezeného globálního obchodu nakonec až tak výrazný.

Navíc se v důsledku zmírnění obchodní války snižuje riziko stagflace ve Spojených státech, což posiluje dolar. Jeho zpevnění vůči koruně, k němuž v první polovině května došlo, přispívá k tlaku na růst cen u českých čerpacích stanic, resp. ke zbrzdění jejich cenového poklesu.

Růst cen pohonných hmot v ČR však nakonec nastat ani do konce května nemusí, neboť včera i dnes ropa už opět zlevňuje, a to proto, že Írán signalizuje ochotu k nové jaderné dohodě s USA. Ta by spočívala v tom, že by se vzdal rozvoje jaderných zbraní výměnou za zrušení sankcí, které na něj Spojené státy uvalují. Po jejich zrušení by se ne světové trhy dostalo daleko více íránské ropy, což by tedy rozšířilo její globální nabídku a dále tlačilo cenu dolů, nakonec včetně cen benzínu a nafty v Česku.

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
hlavní ekonom Trinity Bank

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. V letech 2020-2022 byl členem Národní ekonomické rady vlády, která se zaměřovala zejména na boj s ekonomickými důsledky šíření onemocnění COVID-19. Je činný také jako socioekonomický analytik při Organizaci spojených národů (OSN). Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Sleduje vývoj (geo)politické a ekonomické situace ve světě a v České republice.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama