USA trpí největším růstem nezaměstnanosti od Velké hospodářské krize
Ministerstvo práce Spojených států oznámilo, že v minulém týdnu požádalo...
Ministerstvo práce Spojených států oznámilo, že v minulém týdnu požádalo 2,4 milionu lidí o podporu v nezaměstnanosti. Za posledních devět týdnů přišlo o práci 38,6 milionu Američanů. To je zcela bezprecedentní nárůst srovnatelný pouze s vývojem za Velké hospodářské krize, která propukla v roce 1929.
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech by v průběhu května mohla vzrůst až k úrovni 20 procent. V dubnu se míra nezaměstnanosti pohybovala na úrovni 14,7 procenta. Ministr financí Spojených států Steven Mnuchin upozornil, že nezaměstnanost bude dále narůstat a v případě prodlužování restriktivních opatření hrozí, že americká ekonomika bude trvale poškozena.
Na dané téma si můžete poslechnout více v podcastu:
Kritickou situaci americké ekonomiky potvrzuje i řada dalších průzkumů. Například Úřad pro sčítání lidu informoval, že téměř polovině amerických domácností klesly v průběhu pandemie příjmy. Na základě tohoto vývoje dochází ke snižování poptávky v ekonomice, což vede k výraznému poklesu hrubého domácího produktu.
[sc:articleform id=10 articleid=924]
"Firmy ve Spojených státech a Evropské unii trpí kvůli pandemii koronaviru srovnatelným způsobem. Přesto ve Spojených státech narůstá nezaměstnanost výrazně rychleji než v Evropské unii. Ukazuje se, že evropská podpora pracovního trhu je účinná. Jakmile však skončí, mohou desítky milionů Evropanů přijít o práci."