Tlak rostoucích cen v zemědělství sílí
Ekonomický kalendář je dnes prázdný, a tak se v našem výhledu podíváme do vzdálenější budoucnosti a zaměříme se konkrétně na veřejné finance USA.

Agentura Moody’s na konci minulého týdne snížila v souvislosti s napjatými veřejnými rozpočty rating USA z nejvyššího stupně Aaa na Aa1 a přidala se tímto krokem ke zbytku „TOP3“ ratingových agentur, které tak učinily již dříve. Americký veřejný dluh se vyšplhal v posledních letech přes 120 % HDP a deficit veřejných financí byl v minulém roce více než 6 % HDP. Americký dluh se neustále prodražuje, přičemž v tomto směru negativně působí i restriktivní měnová politika amerického Fedu. Z tohoto pohledu je pochopitelný nátlak Trumpa na snižování sazeb, nicméně úloha Fedu je jiná, a ten nemůže tvarovat fiskální politiku k obrazu svému. To je úloha politiků. V tomto smyslu Trump správně cílí na snížení amerického dluhu, ale metoda, kterou zvolil (navýšení rozpočtových příjmů skrze cla), je velmi diskutabilní. Navíc před volbami sliboval snížení daní pro fyzické i právnické osoby, a pokud by tento slib byl dodržen, tyto dva efekty by se přibližně vykompenzovaly. Negativní trajektorie veřejných financí by tak pokračovala, což by mohlo vyústit v další zhoršení ratingu v následujících letech, a ani specifický status americké ekonomiky s americkým dolarem jako celosvětovou rezervní měnou by tomuto dopadu nemusel zabránit, pokud nedojde k obratu ve veřejném zadlužování.
Pohled zpět:
Včerejší den přinesl jediný údaj z české ekonomiky v rámci tohoto týdne, a tím byly dubnové výrobní ceny. V průmyslu pokračovala deflace již třetí měsíc v řadě, když ceny v tomto odvětví poklesly meziměsíčně o 0,8 % a meziročně o 1,3 %. Trend snižujících cen sice naše i tržní predikce předpokládala, ale skutečný pokles byl ještě výraznějšího charakteru. Podobně jako v případě spotřebitelské inflace se na tom vývoji podílely nejvíce ceny energií a pohonných hmot. Tlak na ceny ropy navíc ještě zesílil v souvislosti s rozhodnutím OPEC+ od června opět navýšit výrobní produkci této komodity. To v kombinaci se silnější korunou musí dělat radost českým řidičům, kteří na čerpacích stanicích platí výrazně méně než v předchozích letech. Na druhé straně českým spotřebitelům pravděpodobně dělají vrásky na čele ceny potravin, přičemž výhled není o moc optimističtější. Ceny v zemědělství rostly v meziměsíčním srovnání v průběhu celého letošního roku a jejich dynamika v dubnu byla vůbec nejsilnější (3,2 %). V meziročním vyjádření to znamená drakonický nárůst z 8,2 % na 15,7 %. V roce 2024 ceny zemědělských výrobců byly jedním z faktorů, proč ceny potravin po většinu minulého roku klesaly. Nyní se situace obrátila, když právě jejich růst přispívá k vyšší potravinové, ale i celkové inflaci.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5555
V odpoledních hodinách byl zveřejněn květnový výsledek spotřebitelské důvěry v eurozóně. Ta se mírně zlepšila, když index vzrostl z -16,6 na -15,2 bodů. Tento výsledek mírně překonal tržní odhad (-15,6 bodů), ale nálada mezi domácnostmi zůstává i nadále pesimistická.
Americký index S&P 500 včera odepsal 0,4 %, naopak německý DAX si stejnou hodnotu připsal. Pražská burza příliš nezaostávala se ziskem 0,3 %. Koruna se dál drží okolo hranice 24,90 EUR/CZK.