Prudce dnes v Soulu padají akcie korejských firem, jež se měly podílet na výstavbě Dukovan
Akcie jihokorejských firem, jež se měly podílet na výstavbě novách dukovanských bloků, dnes prudce padaly, byť později se dočkaly jisté korekce. Podnik Doosan Enerbility, který vyrábí komponenty jaderných reaktorů, dnes na burze v jihokorejské metropoli Soulu padal až o více než devět procent.

Společnost Kepco Enegineering & Construction se potýkala dokonce s bezmála desetiprocentním propadem akcií. Akcie podniku Korea Electronic Power Industrial klesaly o 10,5 procenta a ty společnosti Daewoo Engineering & Construction ztrácely přes pět procent.
Černý burzovní den zažívají dané firmy a jejich akcionáři v důsledku včerejšího rozhodnutí brněnského soudu, který kvůli žalobě konkurenční, francouzské společnosti EDF zakázal podpis smlouvy o výstavbě nových dukovanských bloků. Ta se měla uzavřít dnes.
Do celé věci nyní poměrně nečekaně vstupuje nové riziko, hlavně politické, pročež se část investorů akcií daných korejských firem raději zbavuje.
Soudní zákaz podpisu smlouvy k výstavbě dukovanských bloků může dle expertů trvat bude šest až osm měsíců, bude-li tedy soud postupovat formálně.
- Přičemž, dodejme, jeho dnešní rozhodnutí podpis smlouvy zakázat je projevem poměrně vysoké míry aplikovaného právního formalismu.
- Že by jeden a ten samý soud rozhodoval jednou vysoce formálně, a podruhé, vlastně v téže věci, mnohem méně formálně, je spíše nepravděpodobné. I proto, že by to zaselo pochyby o možném podlehnutí politickému tlaku.
- Tím pádem by se tedy ale smlouva podepisovala až po sněmovních volbách v ČR, možná dokonce až začátkem příštího roku.
- A také po prezidentských volbách v Jižní Koreji, které se tam konají začátkem června, již za necelý měsíc.
- Favorit korejských prezidentských voleb je přitom ostrým kritikem jihokorejského jaderného angažmá v zahraničí. Navíc otevřeně hlásá, že korejská strana náklady vybudování dukovanských bloků hrubě podstřelila.
- Není tedy vůbec nepravděpodobné, že smlouvu bude mít k případnému podpisu v Česku již nová vláda, přičemž druhá smluvní strana – jihokorejská – bude tou dobou ústy svého nejvyššího představitele, totiž prezidenta, fakticky již otevřeně přiznávat, že předchozí českou vládu si tak trochu povodila za nos, když právě deklarované náklady v tendru hrubě podsekla.
- Česká strana tak může podepisovat smlouvu s protistranou, jejíž hlavní reprezentant už nyní otevřeně praví, že jeho strana – korejská – Čechy převezla a že podepisovaná částka ve smlouvě také nesedí...