Předstihové ukazatele naznačí (další) trajektorii ekonomiky

Tento týden nabídne zejména sadu předstihových indikátorů, kdy pravděpodobně nejzajímavějším bude index PMI, který bude ve čtvrtek zveřejněn v Německu, eurozóně i ve Spojených státech amerických. Rovněž ve čtvrtek budou publikovány výsledky průzkumu instituce Ifo ohledně hodnocení německého byznysu na aktuální a budoucí vývoj tamní ekonomiky.

Předstihové ukazatele naznačí (další) trajektorii ekonomiky
Martin Kron
Martin Kron

Dnes bude zveřejněna jarní prognóza Evropské komise, která pravděpodobně přinese revize směrem dolů v případě očekávaného ekonomického růstu, tak jako tomu bylo v případě i jiných institucí (např. MMF). Dále dorazí výsledek finální inflace v eurozóně, kdy se předpokládá potvrzení mírného poklesu meziroční inflace z 2,3 % na 2,2 % v dubnu.

V úterý budou publikovány dubnové statistiky cen výrobců v České republice i v Německu. V případě tuzemska očekáváme jejich meziměsíční pokles o 0,2 %, což by v meziročním srovnání vyústilo ve snížení o 0,8 %. Později odpoledne se pak dozvíme, jak se vyvíjí spotřebitelská důvěra v eurozóně.

Reklama

Ekonomický kalendář je ve středu prázdný, naopak čtvrtek bude pravděpodobně tím nejzajímavějším dnem tohoto týdne. Budeme očekávat zejména výsledky PMI ve zpracovatelském průmyslu, a zda pokračuje rostoucí trend v Evropě, anebo naopak zda se na druhé straně Atlantiku index nepropadne pod klíčovou hranici 50 bodů. Nelze opomenout ani průzkumy instituce Ifo, které přinesou aktuální pohled německých firem na vývoj německé ekonomiky. Dále ECB zveřejní zápis z posledního měnově-politického jednání (17.4.), kde budeme hledat jakékoli náznaky dalšího možného postupu měnové politiky.

V pátek dorazí finální odhad růstu německé ekonomiky v prvním čtvrtletí tohoto roku a očekává se potvrzení mezičtvrtletního růstu o 0,2 %. Větší pozornost může přitahovat indikátor vyjednaných mezd v rámci eurozóny. Právě tento faktor hraje klíčovou roli v dosavadním vývoji inflace ve službách, kde cenová dynamika stále dosahuje zvýšených úrovní. Představitelé ECB opakovaně uváděli, že růst mezd by měl zpomalovat, díky čemuž by se měl snížit tlak na růst cen právě v terciální sféře. Tento výsledek tak napoví, zda tato úvaha dostává reálnější obrysy.

Reklama

Pohled zpět:

Minulý pátek byl zveřejněn písemný záznam z posledního měnově-politického jednání bankovní rady ČNB. Bankovní rada rozhodla o snížení úrokových sazeb o 25bb v poměru 6:1, když pouze Jan Kubíček nehlasoval pro tento krok. Důvodem byla zejména nedokončená dezinflace cenového jádra, a naopak momentum jádrové inflace v průběhu letošního roku dokonce zrychlilo. Zároveň v podmínkách české ekonomiky je třeba hledět i na nemovitostní trh, přestože prostřednictvím úrokových sazeb by se neměly řešit jeho strukturální a institucionální problémy. Naopak pro Karinu Kubelkovou aktuální vývoj nemovitostního trhu není rizikem vyžadujícím měnově-politickou reakci. Viceguvernér Jan Frait doplnil, že je to jeden z trhů s aktivy, a proto je přirozené, že se na něm vyskytují určité výkyvy. Obecně však panovala shoda na velmi opatrném přístupu v dalších měsících i v souvislosti s mimořádnou nejistotou, které aktuálně čelíme. Při hodnocení dopadů obchodních válek byly zmíněny nejrůznější scénáře, ale výsledek je pochopitelně v tuto chvíli ve sféře spekulací.

V USA byla během dubna zahájena nová výstavba čítající 1361 tis. domů, což bylo téměř v souladu s odhadem trhu. V meziměsíčním srovnání to znamenalo nárůst o necelá 2 %. Naopak za očekáváními (1450 tis.) zaostal počet vydaných stavebních povolení (1412 tis.), přičemž oproti březnu jich bylo méně o takřka 5 %. Důležitější ovšem byl průzkum University of Michigan, ze kterého vyplývá, že spotřebitelská důvěra se opět propadla (z 52,2 na 50,8 bodů) a atakuje historicky nejnižší úroveň. Inflační očekávání mezi spotřebiteli dále rostou. Na horizontu jednoho roku stoupla z 6,5 % na 7,3 % a na dlouhodobém horizontu (5-10 let) z 4,4 % na 4,6 % a jsou na nejvyšší úrovni za více než 30 let. Agentura Moody’s snížila USA rating z nejvyššího stupně Aaa na Aa1 zejména v souvislosti se stále vysokými rozpočtovými deficity.

Na konci minulého týdne si americký index S&P 500 připsal 0,7 %. Zisk německého DAX dosáhl výše 0,3 % a pražský PX skončil v plusu 0,4 %. Koruna začíná nový týden v blízkosti 24,90 EUR/CZK.

Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama