Pandemie prohlubuje rozdíly ve společnosti
Průměrná měsíční spotřeba na obyvatele dosáhla ve třetím čtvrtletí 2020 úrovně 26 291 korun...
Průměrná měsíční spotřeba na obyvatele dosáhla ve třetím čtvrtletí 2020 úrovně 26 291 korun. To je pouze o 82 koruny méně než ve stejném období před rokem. Je tedy zřejmé, že lidé své spotřební chování příliš nezměnili. Od utrácení je neodradila ani zhoršující se epidemiologická situace v září loňského roku. Významná část nakupování se však přesunula na internet.
Průměrný měsíční příjem na osobu dosáhl ve třetím čtvrtletí 2020 úrovně 29 901 korun. To je o 1 284 koruny více než ve stejném období před rokem. Stagnující spotřeba v době rostoucích příjmů nám naznačuje, že se lidé přece jen připravovali na příchod horších časů. Stále však platí, že lidé drtivou většinu svých příjmů hned utratí.
Na dané téma si můžete poslechnout více v podcastu:
Z dat Českého statistického úřadu dále vyplývá, že pracující lidé se v průměru mají lépe než zbytek společnosti. Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání totiž dosáhl ve třetím čtvrtletí 2020 úrovně 36 089 korun. To je o 6 188 korun více než činí průměrný měsíční příjem na osobu. Ukazuje se, že pandemie prohlubuje rozdíly ve společnosti a doplácí na ni především lidé s nízkou kvalifikací.
[sc:articleform id=1 articleid=1507]
"I v době pandemie došlo ke zvýšení příjmů domácností. Přestože si mnozí lidé polepšili, existuje významná část společnosti, které se žije výrazně hůře. Ukazuje se, že pandemie prohlubuje rozdíly ve společnosti a doplácí na ni především lidé s nízkou kvalifikací."