Koruna dnes vůči dolaru posiluje nejvýrazněji od září
Důvodem je pokles Trumpových šancí na znovuzvolení. S Trumpem v Bílém domě přijde běžná česká rodina ročně o 90 000 Kč, za čtyři roky jeho vlády potenciálně o 360 000 Kč.
Koruna dnes vůči dolaru posiluje o 0,75 procenta. Pokud by takovéto zpevnění vykazovala i po skončení dnešního obchodování, půjde o její nejvýraznější posílení od 24. září. Vůči dolaru dnes spolu s ní zpevňuje většina měn světa, v čele s mexickým pesem (viz graf Bloombergu níže). Měny tak reagují na pokles pravděpodobnosti, že zavedení výrazných univerzálních cel Spojených států na dovoz do země. Tato cla slibuje Donald Trump, zatím jeho rivalka ve vrcholícím boji o Bílý dům, Kamala Harrisová, nikoli.
Devizoví obchodníci se dnes dolaru zbavují, zatímco měny celé řady jiných zemí, včetně české koruny, nakupují. Harrisová, jejíž šance stoupají, by totiž nejen nezaváděla nová cla, ale ani by Spojené státy tolik dále nezadlužovala.
V Česku má roku 2027 v důsledku možných Trumpových cel hrubý domácí produkt poklesnout o 3,5 procenta oproti stavu bez nich, uvádí studie Konfederace dánského průmyslu (viz zde: https://www.danskindustri.dk/globalassets/politik-og-analyser/opa-analyser/2024/eu-trade-wars---seneste-version-09.10.24.pdf?v=241101). Česká ekonomika tak přijde o 11,61 miliardy eur, tedy 294 miliard korun. HDP na obyvatele Česka pak bude nižší o 895 eur, tedy 22 700 korun. Čtyřčlennou českou rodinu tak podle Trumpova cla ročně připraví o 90 800 korun, ve vyjádření na bázi HDP na obyvatele. Za čtyři roky vlády Trumpovy administrativy tato cla – a předpokládaná odveta za ně, jak ze strany EU, tak Číny – připraví čtyřčlennou rodinu tedy potenciálně o takřka 363 000 korun.
Takováto vyhlídka má samozřejmě tendenci korunu oslabovat.
Pokud nedojde na nová cla, nenastane ani zásadní změna v americké obchodní bilanci. Například nedojde k citelnější redukci obřího schodku USA v obchodování s Čínou. Taková redukce by dolar zpevňovala.
Současně tedy platí, že i když Harrisová si s osekáním amerického dluhu moc vrásek nedělá, zadlužovala by Spojené státy pořád méně než Trump. Její administrativa by tak vydávala menší objem dluhopisů než ta Trumpova. Méně nových dluhopisů znamená jejich vyšší cenu, než jakou by měly při vyšší emisi za Trumpa. Cena dluhopisu se vyvíjí inverzně ve vztahu k jeho výnosu. To je obecná podstata dluhopisu. Vyšší cena dluhopisu za Harrisové znamená nižší výnos. Tedy nižší výnos aktiva jménem americký vládní dluhopis čili klíčového dolarového aktiva. Nižší výnos tohoto dolarového aktiva znamená tedy nižší výnos samotného dolaru.
S Harrisovou v Bílém domě bude dolar méně atraktivní, neboť méně výnosný než za Trumpa, míní nyní devizoví obchodníci, a to navzdory tomu, že Trump se často vyslovuje proti příliš silnému dolaru. Jeho opatření by dolar ale paradoxně spíše posilovala, více než kroky Harrisové.
A proč tchaj-wanský dolar jako jediný ze stěžejních měn světa dnes vůči dolaru oslabuje? Devizoví obchodníci zjevně předpokládají, že Tchaj-wanu se bude o něco lépe dařit více s Trumpem v Bílém domě než s Harrisovou. Trump v kampani vystupuje celkově více protičínsky než Harrisová. Zatímco Trump slibuje 60procentní clo na veškerý čínský dovoz do USA, Harrisová nic takového neslibuje ani vzdáleně.