Evropská centrální banka po třetí v řadě zvýšila úrokové sazby

Signalizovala záměr začít vyklízet hotovost z bankovního systému v boji s rekordně vysokou inflací....

Evropská centrální banka po třetí v řadě zvýšila úrokové sazby
 Redakce
Redakce

Evropská centrální banka ve čtvrtek na svém měnověpolitickém zasedání po třetí v řadě zvýšila úrokové sazby a signalizovala záměr začít vyklízet hotovost z bankovního systému v boji s rekordně vysokou inflací.

ECB během krátkého času opouští přecházející mnohaletou praxi agresivních stimulů convertuje svoji MP do restriktivní oblasti poté, co byla přinucena náhlým nárůstem cen – výsledku vyšších nákladů na energie způsobených ruskou invazí na Ukrajinu a nerovnoměrným znovuotevřením ekonomiky po pandemii COVID-19 a v neposlední řadě velmi kontroverzní politikou- dynamikou – snižování CO2 ze strany úředníků EK, která zastihla mnohé participanty nepřipravené, a to včetně klíčových ekonomik EZ.

Reklama

Centrální banka 19 zemí, které sdílejí euro, zvýšila úrokovou sazbu, kterou platí z bankovních vkladů, o 75 bazických bodů, čímž se dostala na nejvyšší úroveň od roku 2009 - na 1,5 %.

"Rada guvernérů přijala dnešní rozhodnutí a očekává další zvýšení úrokových sazeb, aby zajistila včasný návrat inflace na...2 %," uvedla ECB.

Reklama

ECB však opakovala plány na reinvestování výnosů z dluhopisů za 3,3 miliardy eur, které koupila v rámci svého programu nákupu aktiv (APP) v posledních osmi letech, kdy se domnívala, že inflace zůstane nízká.

"Rada guvernérů má v úmyslu pokračovat v plném reinvestování jistiny ze splatných cenných papírů nakoupených v rámci APP po delší dobu," uvedla ECB.

ECB nakonec změnila podmínky svých dlouhodobých refinančních operací, aby povzbudila banky k předčasnému splacení těchto víceletých úvěrů.

Čtvrtečním rozhodnutím ECB také zvýšila sazbu své hlavní refinanční operace, týdenní hotovostní aukce, kterou banky léta téměř nevyužívaly, na 2,0 % z 1,25 % a sazbu u své denní facility pro marginální půjčky na 2,25 % z 1,5 %.

Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama