Dnešní odhad inflace napoví, jak se zítra zachová ČNB
Již za pár minut zveřejní Český statistický úřad předběžný odhad dubnové inflace. V únoru a březnu se meziroční inflace zastavila na 2,7 %, ale v dubnu podle naší prognózy poklesla do blízkosti 2% cíle ČNB.

Důvodem je ale zejména vyšší srovnávací základna z minulého roku, kdy pokles cen potravin, který trval po většinu minulého roku, nebyl zdaleka tak výrazný jako v prvním čtvrtletí roku 2024. Jádrová inflace, kterou bedlivě sleduje bankovní rada ČNB, by měla zůstat čtvrtý měsíc v řadě na úrovni 2,5 %, jelikož neočekáváme zásadnější změnu ve vývoji cen zboží a služeb. Inflaci budou stlačovat směrem dolů opět ceny energií a rovněž ceny pohonných hmot. Řidičům na čerpacích stanicích dělá radost výrazný propad cen ropy na světových trzích a také silnější koruna vůči americkému dolaru, díky čemuž podle nás meziroční ceny pohonných hmot spadly o více než 13 %.
V odpoledních hodinách dorazí údaj o obchodní bilanci ze Spojených států amerických za měsíc březen. Právě její negativní výše leží Donaldu Trumpovi v žaludku, když tvrdí, že ostatní země Spojené státy „okrádají“, a proto bylo zapotřebí přistoupit k celním sazbám na dovoz do USA. Prozatímním výsledkem jeho snažení je ale pravděpodobné prohloubení deficitu zahraničního obchodu ze 122,7 mld. USD na trhem odhadovaných 136,7 mld. USD. Firmy se totiž snažily v maximálně možné míře předzásobit materiály, surovinami i hotovými výrobky, aby se vyhnuly clům. To se již odrazilo na americkém HDP za první čtvrtletí, když největší ekonomika světa anualizovaně poklesla o 0,3 %, na čemž má „zásluhu“ právě obrovský nárůst importu.
Dále se dozvíme, jak se vyvíjely ceny výrobců v eurozóně během března. Ty se v meziročním srovnání v únoru zvýšily o 3 %, ale v březnu nejspíše došlo ke zpomalení růstové dynamiky. Naše predikce očekává jejich nárůst o 2,6 % a mediánový odhad dokonce pouze o 2,2 %, přičemž meziměsíčně by se ceny výrobců snížily o 1,4 %.
Pohled zpět:
Nový týden začal pozvolna. Nejprve byl publikován tzv. Sentix důvěry investorů v eurozóně, který se zlepšil, když index vzrostl z -19,5 na -8,1 bodů, přičemž nikdo z analytiků v rámci ankety Bloombergu nepředpokládal tak solidní výsledek (medián trhu -11,5 bodů). Následoval odpoledne index PMI pro oblast služeb dle instituce ISM, kde místo mírného poklesu došlo k jeho nárůstu z 50,8 na 51,6 bodů. Jeho zvýšení je ovšem opět taženo subindikátorem rostoucích zaplacených cen. Inflační rizika se tak nachází v průmyslu i ve službách.
O víkendu rozhodlo 8 zemí ze skupiny OPEC+ navýšit těžbu ropy o dalších 411 tis. barelů denně, a to s účinností od 1. června letošního roku, přičemž o stejný objem se zvýšila těžba již od začátku května. Na světových trzích tak došlo k dalšímu významnému poklesu cen ropy. V případě severomořské ropy Brent cena aktuálně atakuje úroveň 60 USD/barel.
Začátek nového týdne byl na akciových trzích smíšeného charakteru. Americký index S&P 500 odepsal více než 0,6 %, zatímco německý DAX si připsal 1,1 %. Pražská burza oproti pátku po zaokrouhlení ztratila 0,2 %. Koruna nadále osciluje okolo hranice 24,90 EUR/CZK.