Češi přehodnocují dovolenkové destinace. Chorvatsko ztrácí dech, notně tam zdražuje

Podle dat Českého statistického úřadu vyšla průměrná delší dovolená (čtyři a více nocí) v roce 2024 na 18 524 korun a kratší výjezdy stály v průměru 6 169 korun. V datech je patrný výrazný posun v preferencích. Itálie se stala nejnavštěvovanější destinací, s celkem 796 tisíci cestami.

Češi přehodnocují dovolenkové destinace. Chorvatsko ztrácí dech, notně tam zdražuje
Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda

Meziročně jde o nárůst o 25 %. Chorvatsko, dosavadní lídr, spadlo na druhé místo s 674 tisíci cestami, což znamená pokles o 17 %.

Chorvatsko už nepředstavuje levnou dovolenkovou volbu, jakou bývalo. A to nejen ve srovnání s minulostí, ale i v porovnání s jinými středomořskými destinacemi. Ceny v tamním cestovním ruchu vzrostly za poslední tři až čtyři roky přibližně o 50 %. Pro srovnání – v konkurenčních zemích jako Itálie, Francie, Řecko, Španělsko či Malta činí nárůst zhruba 20 %. Celková spotřebitelská inflace v Chorvatsku pak podle tamního statistického úřadu dosáhla za stejné období 28 %.

Reklama

Rozdíly se smazávají. V roce 2016 byly ceny ubytování a restaurací v Chorvatsku o 64 % nižší než ve Francii a o 46 % nižší než v Itálii. Do roku 2023 se ale tento rozdíl ztenčil na pouhých 20 %, a Chorvatsko navíc předčilo i dříve „dražší“ destinaci, jakou je Řecko.

Například ceny za ubytování v Chorvatsku během velikonočních svátků byly letos vyšší než v Řecku a dosahují úrovně Itálie a Španělska. Pro první srpnový týden pak ceny v Chorvatsku překonávají většinu středomořské konkurence.

Reklama

Nynější úspěch Itálie však také nemusí mít dlouhého trvání. Rok 2025 bude takzvaným Svatým rokem, kdy do Říma zamíří miliony poutníků. Výrazné navýšení poptávky může vést ke zdražení a přetížení některých oblastí, což se opět projeví na turistickém komfortu i na cenách.

Doba, kdy Češi bez váhání mířili do Chorvatska, se zjevně chýlí ke konci. Na cestovní mapě se přepisují trasy – a s nimi i rozpočty.

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
hlavní ekonom Trinity Bank

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. V letech 2020-2022 byl členem Národní ekonomické rady vlády, která se zaměřovala zejména na boj s ekonomickými důsledky šíření onemocnění COVID-19. Je činný také jako socioekonomický analytik při Organizaci spojených národů (OSN). Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Sleduje vývoj (geo)politické a ekonomické situace ve světě a v České republice.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama