investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Akcie zakončily středeční zkrácenou prázdninovou seanci na vysoké úrovni

04.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Optimální investiční portfolio podle Goldman Sachs

04.07.2024
AIakciedluhopisyekonomikainflaceinvestice

Ranní zpravodaj: Ochlazení na americkém trhu práce by mohlo být počátkem znepokojivějšího trendu

03.07.2024
akcieprácetržbyusa

Emise Googlu za posledních pět let vzrostly o polovinu

03.07.2024
AIecogoogle

Ranní zpravodaj: Banka Goldman Sachs mění svá očekávání ohledně růstu cen bydlení

04.06.2024

Tržní události předchozího dne

Banka Goldman Sachs mění svá očekávání ohledně růstu cen bydlení v letošním roce, ale nevidí, že by se podmínky pro kupující příliš zlepšily. Ekonomové snížili své prognózy růstu cen domů v letošním roce a nyní očekávají, že ceny v roce 2024 vzrostou o 3,9 %, což je méně než 5,5% zhodnocení očekávané ještě v únoru. Toto zpomalení růstu cen však neodráží celkové zmírnění trhu. Goldman očekává, že „poptávka po bydlení zůstane stabilní, což odráží příznivé demografické trendy a zdravý trh práce“. Přesto se kupujícím jen velmi málo ulevilo od vysokých nákladů na úvěry, neboť průměrná 30letá fixní sazba hypotéky se od poloviny dubna drží nad 7 %. V březnu vzrostl národní index cen domů S&P CoreLogic Case-Shiller US, který měří ceny domů v celé zemi, v porovnání s předchozím rokem o 6,5 %, což pro tento index představuje nové historické maximum.

Index PMI Institutu pro řízení dodávek ve zpracovatelském průmyslu ukázal, že výrobní sektor USA se v květnu posunul dále do kontrakce, zatímco ukazatel společnosti S&P Global ukázal, že výrobní aktivita v květnu vzrostla více, než se původně předpokládalo. Podle údajů agentury Bloomberg index PMI ve zpracovatelském průmyslu ISM zaznamenal v květnu hodnotu 48,7, což je méně než 49,2 a méně než očekávalo 49,5 ekonomů. Aktivita ve zpracovatelském průmyslu v USA po březnovém růstu pokračovala v poklesu, což byla první expanze v tomto odvětví od září 2022. Poptávka byla opět slabší, protože podniky projevují neochotu investovat kvůli současné měnové politice a dalším podmínkám a produkce zůstala stabilní.

Ceny ropy v pondělí klesly poté, co OPEC+ prodloužil své těžební škrty do roku 2025, ale zároveň uvedl, že na podzim začne některé ze svých dobrovolných škrtů rušit. Ropa klesla o téměř 4 % a obchodovala se těsně nad 74 dolary za barel. Někteří analytici z Wall Street předpověděli, že ukončení letošních škrtů by mohlo znamenat další tlak na pokles cen ropy. Jiní se k tomuto pohybu stavěli spíše neutrálně. Snížení produkce má zajistit, aby ceny zůstaly na vysoké úrovni v souvislosti s globální poptávkou a obavami z inflace. Mírnější ceny ropy přispěly v posledních týdnech k nižším cenám plynu.

Technická závada na newyorské burze cenných papírů v pondělí brzy ráno způsobila nesprávné nacenění některých akcií a zastavení volatility. Závada měla dopad na několik akcií, zejména na 99,9% pokles ceny akcií Berkshire Hathaway (BRK-A) Warrena Buffetta. Akcie Berkshire Hathaway (BRK-B), které se obchodují za 1/1 500 ceny akcií A, v pondělí klesly až o 1,1 % a zdálo se, že chyba se jich z velké části nedotkla, ačkoli volatilita byla u obou emisí zřetelná, když se s akciemi A začalo znovu obchodovat. Akcie společnosti Chipotle byly dočasně vyřazeny pro volatilitu asi 14 minut po otevření trhu, přestože akcie klesly pouze o 1,2 %. Dočasně zastaveny byly také akcie společnosti Horace Mann Educators a Franco-Nevada Corp.


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Timur Barotov, analytik BHS

„Technická závada na newyorské burze cenných papírů v pondělí brzy ráno způsobila nesprávné nacenění některých akcií a zastavení volatility. Závada měla dopad na několik akcií, zejména na 99,9% pokles ceny akcií Berkshire Hathaway (BRK-A) Warrena Buffetta.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top