investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Akcie zakončily středeční zkrácenou prázdninovou seanci na vysoké úrovni

04.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Optimální investiční portfolio podle Goldman Sachs

04.07.2024
AIakciedluhopisyekonomikainflaceinvestice

Ranní zpravodaj: Ochlazení na americkém trhu práce by mohlo být počátkem znepokojivějšího trendu

03.07.2024
akcieprácetržbyusa

Emise Googlu za posledních pět let vzrostly o polovinu

03.07.2024
AIecogoogle

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně

14.06.2024

Tržní události předchozího dne

Americké akcie se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně, protože investoři vstřebávali obousměrný vliv ochlazující se inflace a ústup Fedu od snižování úrokových sazeb. Optimismus plynoucí z dobrých inflačních údajů překrývá pesimismus ohledně odolnosti americké ekonomiky.  Index S&P 500 vzrostl o více než 0,2 % poté, co benchmark překonal hranici 5 400 bodů a uzavřel na novém historickém maximu. Nasdaq Composite vyskočil o zhruba 0,3 %, když taktéž pokořil svůj vlastní rekord. Dow Jones mezitím klesl o 0,2 %.

Podle nástroje CME FedWatch obchodníci stále počítají se dvěma sníženími sazeb počínaje zářím. Květnový index cen výrobců klesl, což se zdá být nejnovější známkou toho, že inflace se zmírňuje. Po dubnovém nárůstu o 0,5 % se údaj meziměsíčně snížil o 0,2 %. Na obzoru se také rýsuje schválení odměnového balíčku pro Elona Muska. V noci Musk uvedl, že odměny byly schváleny "s velkým náskokem". Akcie společnosti Tesla ve čtvrtek vyskočily přibližně o 4 %.

Stratégové na Wall Street začínají poskytovat výhledy na 2. polovinu roku a v tuto chvíli vyniká jedna věc, a to pokračující výzva k rozšíření rally na akciovém trhu. V uplynulém měsíci se začaly zhoršovat různé známky šíře trhu. Po krátkých známkách rozšíření na začátku tohoto roku vedl v květnu technologický sektor úzkou rallye indexu S&P 500 a je jediným sektorem indexu S&P 500, který v uplynulém měsíci překonal jeho výkonnost. Stejně jako na začátku roku však stratégové předvídají, že se tento trend obrátí a k rally se připojí další oblasti trhu mimo "velkolepou sedmičku". "Myslíme si, že trh čeká rozšíření," řekl v úterý během kulatého stolu pro média investiční ředitel společnosti T. Rowe Price Sebastien Page. Z mého pohledu k realokaci do menších a středně velkých titulů nedojde dokud trh nebude přesvědčen, že Fed začne výrazně snižovat úrokové sazby, což se zatím nezdá být pravděpodobné v dohledné době. Ovšem podle výhledu JPMorgan Asset Management se očekává, že se do čtvrtého čtvrtletí roku 2024 rozdíl mezi zisky Magnificent 7 a zbytkem indexu S&P 500 zcela uzavře. Obzvlášť se to má týkat posledního kvartálu v roce (kdy by potenciálně mohly začít padat sazby). Toto "dohánění" již v některých sektorech proběhlo v letošním roce - byly zaznamenány skoky v sektorech, jako jsou energetika a veřejné služby.

Další údaj o inflaci byl v květnu mírnější, než se očekávalo. Ve čtvrtek byl index cen výrobců (PPI) ve všech ukazatelích nižší, než se odhadovalo. "Jádrový" PPI, který nezahrnuje volatilní kategorie potravin a energií, se oproti předchozímu měsíci nezměnil, což bylo pod očekáváním ekonomů, kteří předpokládali jeho růst o 0,3 %. To následovalo po středeční aktualizaci spotřebitelských cen, která ukázala, že jádrový CPI meziměsíčně vzrostl o 0,2 %, což je nejnižší hodnota od června 2023. Ekonom Bank of America US Stephen Juneau napsal, že čtvrteční PPI podporuje jejich názor, že "dezinflace je nejpravděpodobnější cestou vpřed a předvídá výborné údaje PCE, které budou zveřejněny později v měsíci. "Nedávné údaje o inflaci podle nás výrazně snižují pravděpodobnost, že Fed bude muset zvýšit sazby, a z údajů trhu práce lze vyčíst že pravděpodobnost rychlého snížení sazeb je rovněž nízká" dodal. "Cyklus uvolňování sazeb v září zůstává reálný, zejména pokud by se v příštích několika měsících dále zmírnila inflace, ale jako pravděpodobnější nadále vidíme až prosincové snížení."


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Timur Barotov, analytik BHS

„Stratégové na Wall Street začínají poskytovat výhledy na 2. polovinu roku a v tuto chvíli vyniká jedna věc, a to pokračující výzva k rozšíření rally na akciovém trhu. V uplynulém měsíci se začaly zhoršovat různé známky šíře trhu.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top