investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Akcie zakončily středeční zkrácenou prázdninovou seanci na vysoké úrovni

04.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Optimální investiční portfolio podle Goldman Sachs

04.07.2024
AIakciedluhopisyekonomikainflaceinvestice

Ranní zpravodaj: Ochlazení na americkém trhu práce by mohlo být počátkem znepokojivějšího trendu

03.07.2024
akcieprácetržbyusa

Emise Googlu za posledních pět let vzrostly o polovinu

03.07.2024
AIecogoogle

Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám

17.06.2024

Ceny zemědělských výrobců se v květnu meziročně snížily o 10,1 procenta...

Ceny zemědělských výrobců se v květnu meziročně snížily o 10,1 procenta. Jednalo se již o třináctý měsíc v řadě, kdy došlo k poklesu cen. V rostlinné výrobě došlo ke snížení cen o 15,7 procenta. Některé položky však přesto prudce zdražovaly. Vyšší ceny byly například u ovoce o 49,7 procenta a brambor o 33,9 procenta. V živočišné výrobě klesly ceny o 4,4 procenta. O 17,3 procenta zlevnila vajíčka a o 10,8 procenta se snížily ceny drůbeže.

V květnu došlo k meziročnímu zvýšení cen průmyslových výrobců o 1,0 procenta. Přesto se v některých odvětvích zlevňovalo. Ceny základních kovů klesly o 8,3 procenta. Ještě výrazněji se snížily ceny ropy a zemního plynu o 15,0 procenta. Pokles o 3,7 procenta hlásí i ceny potravinářských výrobků, což snižuje motivaci Čechů jezdit na nákupy do Polska, kde potraviny zdražují.  

Ceny stavebních prací v květnu meziročně vzrostly o 2,1 procenta. Naopak ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví zlevnily o 1,3 procenta. Postupné snižování úrokových sazeb vedlo k meziročnímu růstu objemu poskytnutých hypoték o 92 procent. Nově proudící finanční toky z hypotečního na realitní trh vyvolají růst cen nemovitostí, což by do budoucna mělo vést k oživení pozemního stavitelství.


Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

„Podle údajů Eurostatu klesají ceny potravin v České republice nejrychlejším tempem ze všech zemí Evropské unie. Ceny potravin klesají ještě v Maďarsku, Litvě, Finsku a Slovinsku. Na Slovensku ceny potravin stagnují. Ve všech ostatních zemích Evropské unie dochází ke zdražování potravin.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top