ZOOT: zdařilý příklad investice do technologické společnosti

05.06.2018

Na první pohled jde o internetový obchod s módou. Ale nenechte se zmást. ZOOT se prosadil jako technologický start-up, který v oblasti módy nabízí unikátní možnosti vyzkoušet si zboží objednané přes internet, ještě než ho zákazníci zaplatí. Prostřednictvím BHS přispěla na rozvoj ZOOT řada investorů, ať už formou dluhopisů, nebo díky Private Equity Fundu.


Financování rozvoje ZOOT

BHS se o možnost financování rozvoje ZOOT zajímala již v jeho počátcích v roce 2014, velkým investorem se však tehdy stal fond 3TS Capital Partners, což je celoevropský technologický fond, k jehož hlavním akcionářům patří například Cisco. ZOOT díky tomu dostal prostředky na další prudký rozvoj.


Spojení s technologickým fondem dávalo smysl, protože ZOOT je především technologická firma postavená na velkém objemu sofistikovaných dat a práci s nimi. Celý obchodní model je inovativní a stojí na masivní logistické infrastruktuře, díky níž mohou zákazníkům poskytnout vysoce nadstandardní služby.


Tip: Proč dluhopis ZOOT a.s.?   ZOOT dále expanduje


Emise dluhopisu ZOOT

„Expanze firmy pokračovala, potřebovala další kola financování. Emitovali jsme pro ně dluhopis. Šlo o neveřejný úpis výši 80 milionů korun k dalšímu rozvoji a financování pracovního kapitálu. Byl o něj velký zájem. Financial Times v ZOOT roce 2016 vyhodnotil jako jednu z nejrychleji rostoucích technologických firem v regionu,“ popisuje počátky spolupráce Luděk Palata, partner BHS PrivateEquity Fund.


V dalším kole, kdy současní akcionáři navyšovali kapitál, dostala společnost BHS příležitost přidat se, a to prostřednictvím BHS Private Equity Fundu. Získala tak podíl ve společnosti, což BHS umožňuje podílet se na strategickém řízení a rozhodování. „Nedávno následovalo ještě další kolo financování. Emise dluhopisu ve výši 150 milionů korun. To už byla veřejná nabídka, která se kotovala na Pražské burze. ZOOT se tím dostal do vyšší ligy jako společnost, která má veřejně obchodovaný papír,“ vysvětluje Luděk Palata.


Investoři, kteří se rozhodli prostřednictvím BHS do firmy ZOOT investovat, nakoupili v září minulého roku dluhopisy na čtyři roky při úrokové sazbě 6,5 % ročně s tím, že úroky jsou vypláceny pololetně.


ZOOT je v současné době ve velmi dobré kondici. Obrat v roce 2017 přesáhl miliardu korun. Je aktivní na českém, slovenském a rumunském trhu a plánuje další expanzi, a to včetně náročných trhů Německa a Rakouska. Zatímco v minulých letech byl pro akcionáře hlavní prioritou růst a ZOOT rostl řádově o 50 % ročně, nyní nastává fáze, kdy se akcionáři zaměří na snižování nákladů a tvorbu zisku. V Česku a na Slovensku, kde ZOOT působí nejdéle, bylo v roce 2017 dosaženo pozitivního provozního výsledku.


„V roce 2018  bude na provozní úrovni v plusu již celá skupina. Růst bude nadále rychlý, nicméně již ne 50 % ročně,“ říká Luděk Palata, který působí v dozorčí radě.


Investice do ZOOT

Společnost ZOOT ukazuje zdařilý příklad investice do původně start-upové společnosti. Patří do kategorie vysoký výnos i vyšší riziko. Přesto, ne každý investor se do toho pustí. Bude se BHS Private Equity Fund na růstu společnosti ZOOT podílet i nadále? „Pokud firma poroste a my uvidíme, že se prostředky zhodnocují, pak ano. Ale může nastat situace, kdy budou potřeba větší investice, a my nechceme klesnout s podílem pod určitou hodnotu a ztratit vliv na chod společnosti. Máme to i smluvně ošetřené. Pokud by k tomu došlo, vystoupili bychom. V současné chvíli to ale rozhodně neplánujeme,“ uzavírá Luděk Palata.


Formulář odeslán!

Děkujeme za vyplnění kontaktního formuláře!

Chcete investovat do dluhopisů?

Zeptejte se nás na aktuální možnosti!


Četl/a jsem Zásady ochrany osobních údajů a uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů za podmínek v něm uvedených.


Mohlo by vás také zajímat

Béžová kniha FEDu

17.01.2019

Americká centrální banka (FED) včera večer zveřejnila svou první letošní Béžovou knihu...

Veřejný dluh dosáhl úrovně 1 777 miliard korun

15.01.2019

Ve 3. čtvrtletí 2018 se hospodaření sektoru vládních institucí dostalo do přebytku 21,0 miliardy korun...

Důležitá výsledková sezóna klepe na dveře

14.01.2019

Tento týden začíná v USA výsledková sezóna...

BHS
Získejte náskok ve světě investic
Děkujeme za Váš zájem. Zajímavé novinky ze světa investic Vám dorazí na email.
Do té doby můžete informace získávat třeba sledováním našeho magazínu.

Četl/a jsem Zásady ochrany osobních údajů a uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů za podmínek v něm uvedených.

Ozvěte se
+420 255 710 710 +420 255 710 710