investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Zoom koupí za 14,7 miliardy USD společnost Five9

20.07.2021

Poskytovatel videohovorů Zoom Video Communications Inc. koupí provozovatele cloudových call center Five9 za 14,7 miliardy USD (318 miliard Kč). Pro Zoom je to zatím jeho největší akvizice a přichází v době, kdy konkurence v jeho hlavním odvětví videokonferencí sílí. Oznámila to společnost Zoom v noci na dnešek.

Poskytovatel telekonferenčních služeb se po pandemii nemoci covid-19 stal obecně známou společností a oblíbencem investorů, protože podniky a školy začaly hojně využívat jeho služby k pořádání virtuálního vyučování, kancelářských schůzek a společenských akcí. Firma se nyní zaměřuje na svůj dva roky starý produkt cloudového volání Zoom Phone a produkt pro pořádání konferencí Zoom Rooms, protože větší hráči na trhu Facebook a Google posilují své produkty.


Zoom uvedl, že akvizice podpoří jeho pozici u firemních zákazníků a je velkou příležitostí pro další růst, protože se tak dostane na trh s kontaktními centry. Doplní také jeho službu Zoom Phone a přinese nové zákazníky z Five9. Mezi ty patří mimo jiné společnosti Under Armour, Lululemon, Athletica a Olympus.


Akvizice se uskuteční formou výměny akcií. Podle dohody akcionáři Five9 získají za každou svoji akcii 0,5533 akcie firmy Zoom. Na základě závěrečné cen akcií z 16. července to odpovídá zhruba 200,28 USD za jednu akcii Five9, což představuje zisk téměř 13 procent. Dohodu již schválily správní rady obou firem. Dokončena by měla být v první polovině příštího roku.


Firma Zoom vstoupila na akciový trh v roce 2019. Za poslední rok akcie firmy posílily o 45 procent, protože její konferenční platformy zaznamenaly prudký růst využívání v reakci na pandemii, která vyvolala prudký posun k práci, učení a společenským kontaktům přes internet. Tržní kapitalizace firmy je nyní zhruba 106 miliard USD.


Podle technologické společnosti Gartner globální výdaje za cloudové konference v letošním roce stoupnou na 5,41 miliardy USD z loňských 5,02 miliardy USD. Podle analytiků lídry na tomto trhu jsou firmy Zoom a Cisco, napsala agentura Reuters.Zdroj: ČTK
"Společnost Zoom se stala jedním z vítězů pandemie. Výrazně těží z častějšího využívání práce z domova a nižší četnosti osobních byznysových setkání."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Mohlo by vás také zajímat

Mezi deseti nejhodnotnějšími firmami světa není po poklesu Tencentu žádná čínská

17.09.2021

Čínská internetová společnost Tencent Holdings dnes ztratila desátou pozici v žebříčku nejhodnotnějších...

Berlín koupí za 2,5 miliardy eur 15.000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen

17.09.2021

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15.000 bytů od společností Vonovia...

Za 17 špatných let jsme nezvládli postavit 111 792 bytů

17.09.2021

V roce 1989 se v České republice dokončilo 55 073 bytů. V následujících třech dekádách se...

top