investice.cz

Vaše investiční příležitosti

WeWork jde na burzu

26.03.2021

Americká realitní společnost WeWork, která se zabývá sdílením kancelářských prostor, vstoupí na burzu ve Spojených státech. Spojí se za tímto účelem s firmou specializovanou na akvizice, takzvanou SPAC. Fúze se společností BowX Acquisition start-up WeWork oceňuje zhruba na devět miliard dolarů (199,2 miliardy Kč). Informují o tom dnes tiskové agentury. V lednu 2019 byla přitom hodnota firmy v rámci tehdejšího kola financování stanovena až na 47 miliard dolarů.

Firma se ale už v roce 2019 v řádu týdnů změnila z miláčka Wall Street ve vyděděnce. V září 2019 společnost upustila od primární veřejné nabídky akcií (IPO). Obávala se slabého zájmu investorů, které znepokojoval její obchodní model a kontroverzní styl řízení tehdejšího šéfa a spoluzakladatele Adama Neumanna.


Společnost WeWork v podkladech ke vstupu na burzu potenciálním investorům oznámila, že za loňský rok vykázala ztrátu 3,2 miliardy dolarů, uvedla s odvoláním na obeznámené zdroje agentura Reuters. Při sloučení s BowX Acquisition WeWork získá 1,3 miliardy dolarů.


SPAC, z anglických slov Special Purpose Acquisition Companies, je prázdná firma založená jen pro účely akvizice. Vydá nejprve akcie v rámci primární veřejné nabídky, vstoupí na burzu a pak hledá vhodný cíl k převzetí. Investoři, kteří si akcie SPAC koupí, zpočátku nevědí, jaký podnik firma nakonec převezme. V posledních měsících firem SPAC přibývá rychlým tempem.


Tento způsob vstupu na burzu si v poslední době vybral například konkurent Tesly, výrobce elektromobilů Lucid Motors. V roce 2019 se takto dostala na burzu i společnost Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona. Uvažuje o ní mimo jiné také alternativní taxislužba Grab, která je největší v Asii. Obchod by mohl tento nejhodnotnější jihoasijský start-up ocenit až na 40 miliard dolarů.


Společnost WeWork založil v roce 2010 Adam Neumann se svou ženou a s investičním bankéřem Joelem Schreiberem. Z jedné sdílené kanceláře v New Yorku firma expandovala na 500 míst po celém světě. Své služby nabízí i v České republice.


Zdroj: ČTK"Na trhu si můžeme všimnout rostoucího zájmu o investování do SPAC. V roce 2020 proběhlo 248 SPAC IPO, v rámci kterých se vybralo 83,3 miliardy dolarů."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Mohlo by vás také zajímat

Společnost Robinhood získala prodejem akcií 2,1 miliardy dolarů

30.07.2021

Americká makléřská společnost Robinhood Markets získala z primární veřejné nabídky akcií (IPO)...

Nedostatek čipů se projevuje už i ve firmách navázaných na automobilový průmysl

30.07.2021

Kvůli celosvětovému nedostatku čipů se letos v Česku podle Sdružení automobilového průmyslu nevyrobí...

Krize skončila. Česká ekonomika roste nejrychleji v historii

30.07.2021

Statistici dnes zveřejnili odhad vývoje ekonomiky za druhé čtvrtletí letošního roku...

top