investice.cz

Vaše investiční příležitosti

VW za loňský rok čeká provozní zisk kolem deseti miliard eur

22.01.2021

Německý automobilový koncern Volkswagen předpokládá, že za loňský rok vykáže provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek v rozsahu kolem deseti miliard eur (zhruba 261 miliard Kč), a to navzdory negativním dopadům šíření koronaviru. Informovala o tom dnes firma na základě předběžných údajů. Provozní zisk by tak měl sice klesnout téměř o polovinu z 19,3 miliardy eur v roce 2019, ale zároveň překonat očekávání analytiků, upozornila agentura Reuters. Volkswagen je největším výrobcem aut na světě a jeho součástí je rovněž Škoda Auto.

Akcie Volkswagenu dnes po zveřejnění předběžné výsledkové zprávy smazaly své počáteční ztráty a vyšplhaly se až na 11měsíční maximum. Analytici dříve podle údajů společnosti Refinitiv Eikon předpokládali, že provozní zisk Volkswagenu za loňský rok bude činit pouze 4,8 miliardy eur, píše Reuters.


Automobilový průmysl po celém světě v loňském roce těžce zasáhla pandemie covidu-19, která měla dopad na výrobní aktivity i poptávku. Volkswagen již minulý týden uvedl, že vloni dodal zákazníkům 9,3 milionu aut, tedy o 15 procent méně než v předchozím roce. V samotném čtvrtém čtvrtletí již ale meziroční pokles činil necelých šest procent.


"Dodávky koncernu Volkswagen zákazníkům pokračovaly ve čtvrtém čtvrtletí v silném oživování a překonaly dodávky ze třetího kvartálu. Výrazně proto vzrostly také tržby," upozornil podnik v dnešní zprávě. Akcie Volkswagenu si odpoledne připisovaly zhruba tři procenta.


Konečné finanční ukazatele za loňský rok zveřejní Volkswagen společně s výhledem pro budoucí vývoj koncem února. Další podrobnosti pak koncern poskytne na výroční tiskové konferenci v polovině března.


Údaje ohledně celoročních tržeb a čistého zisku Volkswagen v dnešní zprávě neposkytl. V roce 2019 vykázal koncern čistý zisk 13,3 miliardy eur při tržbách 252,6 miliardy eur, připomněla agentura DPA.


Škoda Auto minulý týden oznámila, že svým zákazníkům po celém světě dodala 1,005 milionu vozů, což je o 19,1 procenta méně než v roce 2019. Škoda Auto provozuje tři výrobní závody v České republice, auta však vyrábí i v jiných zemích.


Zdroj: ČTK"Burzovní hodnota společnosti Tesla je v současné době vyšší než součet hodnot společností Volkswagen, BMW, Daimler, General Motors a Ford."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Mohlo by vás také zajímat

Společnost Robinhood získala prodejem akcií 2,1 miliardy dolarů

30.07.2021

Americká makléřská společnost Robinhood Markets získala z primární veřejné nabídky akcií (IPO)...

Nedostatek čipů se projevuje už i ve firmách navázaných na automobilový průmysl

30.07.2021

Kvůli celosvětovému nedostatku čipů se letos v Česku podle Sdružení automobilového průmyslu nevyrobí...

Krize skončila. Česká ekonomika roste nejrychleji v historii

30.07.2021

Statistici dnes zveřejnili odhad vývoje ekonomiky za druhé čtvrtletí letošního roku...

top