investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Valná hromada PFNonwovens hlasuje o vytěsnění minority

26.01.2021

Valná hromada výrobce netkaných textilií ze Znojma, firmy PFNonwovens, dnes začala hlasovat o vytěsnění menšinových akcionářů. Vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru se hlasování koná mimo zasedání, tedy takzvaně per rollam. Informaci o tom firma rozeslala médiím a zveřejnila na webu. Hlasování potrvá do 10. února prostřednictvím formulářů, které jsou ke stažení na stránkách firmy. PFNonwovens oznámí výsledek hlasování nejpozději 11. února.

Majoritní akcionář, PFNonwovens Holding, který drží přes 90 procent akcií, vyplatí menšinovým vlastníkům za každou akcii 719,50 koruny. Výši protiplnění schválila i Česká národní banka, část menšinových akcionářů s ní ale nesouhlasí.


"Spolu se skupinou asi 200 akcionářů jsme se rozhodli, že hlasování budeme ignorovat, což je podle pravidel stejné, jako hlasovat proti návrhu. Předpokládáme, že hlavní akcionář tedy odhlasuje oznámenou výši plnění a my poté podáme žádost o dorovnání," uvedl jeden z menšinových akcionářů Tomáš Hájek, který plánuje s dalšími 150 akcionáři podat případně i hromadnou žalobu o dorovnání.


Férová cena je podle něj rozhodně výš než nabízených 719,50 Kč. "V roce 2017 byla tržní hodnota akcie 1010 korun, od té doby prošla společnost dalším úspěšným rozvojem, není tedy možné, aby nyní byla hodnota jedné akcie takto nízko. Soudu předložíme znalecký posudek, který jsme nechali vypracovat," dodal Hájek.


Firma vyrábí netkané textilie na bázi polypropylenu a polyetylenu pro hygienu, průmysl, stavebnictví, zemědělství, zdravotnictví a další sektory. Využívají se pro výrobu dětských plenek či dámských hygienických potřeb. Společnost má omezenou kapacitu pro produkci ochranných pomůcek, jako jsou roušky, respirátory nebo ochranné obleky. Má své závody na jižní Moravě, v Egyptě a v Jihoafrické republice. V prvním pololetí letošního roku zaměstnávala přes 700 lidí.


Majoritním akcionářem společnosti se v roce 2017 stala firma R2G Rohan Czech, v červnu 2018 PFNonwovens Holding.


Zdroj: ČTK"PFNonwovens provozuje devět výrobních linek v České republice a jednu výrobní linku v Egyptě. Celková roční výrobní kapacita se pohybuje kolem úrovně 100 tisíc tun netkaných textilií v České republice a dalších 20 tisíc tun v Egyptě."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Mohlo by vás také zajímat

Společnost Robinhood získala prodejem akcií 2,1 miliardy dolarů

30.07.2021

Americká makléřská společnost Robinhood Markets získala z primární veřejné nabídky akcií (IPO)...

Nedostatek čipů se projevuje už i ve firmách navázaných na automobilový průmysl

30.07.2021

Kvůli celosvětovému nedostatku čipů se letos v Česku podle Sdružení automobilového průmyslu nevyrobí...

Krize skončila. Česká ekonomika roste nejrychleji v historii

30.07.2021

Statistici dnes zveřejnili odhad vývoje ekonomiky za druhé čtvrtletí letošního roku...

top