investice.cz

Vaše investiční příležitosti

V Salvadoru po zavedení bitcoinu jako platidla vypukly protesty

09.09.2021

Protesty, technologické závady a prudký pokles ceny provázely první den přijetí kryptoměny bitcoin jako zákonného platidla ve středoamerickém Salvadoru. Ten je první zemí světa, která bitcoin přijala jako oficiální měnu. Informoval o tom dnes server BBC News.

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin v úterý výrazně klesla, podle záznamů na specializovaném webu CoinDesk spadla až na 42.921 USD (919.771 Kč). Opoziční politik Johnny Wright Sol prohlásil, že pokles ceny připravil jednu z nejchudších jihoamerických zemí o 3 miliony dolarů. "Byl to opravdu špatný den pro prezidenta Nayiba Bukeleho, jeho vládu a bitcoinový experiment. Většina lidí ví o kryptoměnách velmi málo. Víme, že je to velmi křehký trh a to se dnes nepochybně projevilo," uvedl opoziční představitel.


Zavedení bitcoinu jako zákonného platidla provázela řada problémů. Obchody s aplikacemi firem Apple a Huawei nenabízely vládou podporovanou digitální peněženku Chivo. Vláda také musela odpojit servery poté, co nedokázaly držet krok s registracemi uživatelů. V průběhu dne se peněženka objevila v několika obchodech a přijímaly ji velké firmy jako Starbucks či McDonald's.


Před budovou nejvyššího soudu se v úterý shromáždila asi tisícovka protestujících, kteří pálili pneumatiky a odpalovali ohňostroje. Odpůrci kryptoměny si myslí, že může způsobit finanční nestabilitu a vést k nezákonným transakcím. Demonstrace rozehnali ozbrojení policisté, uvedla agentura Reuters.


Bukeleho vláda slíbila každému uživateli bitcoiny za 30 dolarů. Bukele při prosazování bitcoinu tvrdil, že jeho použití pomůže Salvadorcům ušetřit ročně 400 milionů dolarů na poplatcích za převody peněz ze zahraničí a že poskytne napojení na finanční služby pro ty, kteří nemají bankovní účet. Podle výpočtů BBC založených na údajích od Světové banky (SB) se částka blíží spíše k 170 milionům dolarů.


Bitcoin má ale v zemi i příznivce. Ed Hernandez vede rodinný obchod v San Salvadoru, kde zákazníci nakupují základní věci jako je rýže, fazole a čistící prostředky. Se zavedením bitcoinu jako oficiálního platidla souhlasí. Líbí se mu, že nebude muset vzhledem k pandemii covidu-19 používat hotovost. Kryptoměna ho navíc ochrání před padělanými bankovkami. "Ano vidím v tom riziko, ale to existuje v životě u všeho. Když vlastníme obchod, někdy koupíme zboží, které neprodáme. Zatímco ostatní vidí krizi, já vidím příležitost," uvedl podle BBC majitel obchodu.


Zdroj: ČTK
"Kdyby byl akciový trh ovlivnitelný stejně snadno jako kryptoměnový trh, byli bychom v permanentní ekonomické krizi. Dříve, než bychom nastartovali hospodářský růst, spadli bychom do další krize."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Mohlo by vás také zajímat

Lufthansa chce z prodeje akcií získat 2,1 miliardy eur na splacení státní půjčky

21.09.2021

Německá letecká společnost Lufthansa chce získat 2,14 miliardy eur (54,4 miliardy Kč) prodejem...

České akcie by letos mohly posunout svá 11letá maxima

21.09.2021

Akcie na pražské burze, které v pátek podle indexu PX posílily na jedenáctiletá maxima, by ve...

Universal Music vstoupil na burzu s velkým úspěchem

21.09.2021

Na burzu vstoupila největší hudební společnost na světě Universal Music, která se odštěpila...

top