investice.cz

Vaše investiční příležitosti

TSMC překonal Tencent a je nejhodnotnější firmou v Asii

18.08.2021

Největší světový výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) překonal čínský technologický gigant Tencent a stal se nejhodnotnější firmou v Asii podle tržní kapitalizace. Zásahy Pekingu proti technologickému sektoru v zemi v posledních několika měsících snížily hodnotu čínských technologických gigantů Tencent a Alibaba, zatímco akcie výrobců čipů posilují kvůli přetrvávajícímu nedostatku polovodičů, uvedl zpravodajský server CNBC.

TSMC je hlavním dodavatelem Applu. Podle údajů firmy Refinitiv Eikon z dopoledního obchodování v Asii tržní kapitalizace firmy činila více než 538 miliard USD (11,7 miliardy Kč). Tržní kapitalizace Tencentu dosahovala více než 536 miliard USD. Třetí místo patřilo firmě Alibaba s hodnotou 472 miliard USD.


Tržní kapitalizace firem Tencent a Alibaba v úterý klesla o více než 20 miliard USD, protože čínský regulátor vydal návrh pravidel, jejichž cílem je zastavit nekalou konkurenci na internetu. Mezi dalšími oblastmi, u kterých Peking zpřísňuje dohled, jsou finanční technologie a shromažďování a využívání dat.


Akcie čínských technologických firem letos klesají, protože tento sektor nadále zahaluje nejistota. Index Hang Seng Tech, který sleduje největší technologické firmy kótované na burze v Hongkongu, včetně firem Tencent a Alibaba, od počátku letošního roku klesl o více než 25 procent.


Naopak akcie TSMC stejně jako další výrobci čipů posilují, protože svět čelí globálnímu nedostatku polovodičů způsobenému narušením dodavatelského řetězce kvůli pandemii a nárůstem poptávky v odvětvích jako výroba aut a datových center. V reakci na tento nedostatek TSMC na počátku roku uvedla, že v příštích letech plánuje investovat 100 miliard USD do zvýšení kapacity výroby. Akcie TSMC od počátku letošního roku stouply o více než šest procent.


Zdroj: ČTK
"S TSMC spolupracují světoznámí výrobci procesorů a integrovaných obvodů jako jsou Apple, Qualcomm, MediaTek či NVIDIA."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Mohlo by vás také zajímat

Mezi deseti nejhodnotnějšími firmami světa není po poklesu Tencentu žádná čínská

17.09.2021

Čínská internetová společnost Tencent Holdings dnes ztratila desátou pozici v žebříčku nejhodnotnějších...

Berlín koupí za 2,5 miliardy eur 15.000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen

17.09.2021

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15.000 bytů od společností Vonovia...

Za 17 špatných let jsme nezvládli postavit 111 792 bytů

17.09.2021

V roce 1989 se v České republice dokončilo 55 073 bytů. V následujících třech dekádách se...

top