investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Tržby textilních a oděvních firem klesly o 7,2 procenta

22.02.2021

Tržby v textilním a oděvním průmyslu v Česku loni meziročně klesly o 7,2 procenta na 50,1 miliardy korun. Na textilní průmysl připadalo 83 procent tržeb, meziročně stejně. Průměrná mzda v oboru ke konci roku meziročně vzrostla o 1,4 procenta na 25.000 korun, což je zhruba o 30 procent méně než celorepublikový průměr. Vyplývá to z údajů Asociace textilního-oděvního-kožedělného průmyslu (ATOK), které má ČTK k dispozici.

"Na snížení tržeb se významnou měrou podílely dopady související s rozšířením koronavirové nákazy," uvedl ředitel asociace Jiří Česal. Tržby v textilním průmyslu meziročně klesly o 7,6 procenta na 41,6 miliardy korun, v oděvním průmyslu se snížily o 5,4 procenta na 8,5 procenta na 8,5 miliardy korun.


Počet zaměstnanců v oboru meziročně klesl o 5,9 procenta na 29.000. ATOK vychází z údajů z podniků s 20 a více pracovníky. V textilním i oděvním průmyslu byl pokles zhruba stejný. "I zde můžeme spatřovat hlavní příčiny negativního trendu v dopadech pandemie a vyhlášeného nouzového stavu. Průměrná tržba na zaměstnance v textilním průmyslu klesala ale méně výrazně než samotné tržby, u oděvního průmyslu dokonce rostla," doplnil Česal.


Vývoz textilního a oděvního zboží loni meziročně klesl o 1,3 procenta na 121,3 miliardy korun. Dovoz se zvýšil o 3,8 procenta na 144 miliard korun. "Celková obchodní bilance u oděvního zboží zůstává dlouhodobě v záporných hodnotách, u textilního zboží, i když se export snížil, zůstává obchodní bilance stále kladná. K nárůstu dovozu textilního zboží došlo v souvislosti s pandemií a významnou měrou se na nich podílely dovozy z Číny, dodal Česal.


ATOK je nezisková organizace sdružující právnické i fyzické osoby českého textilního, oděvního a kožedělného průmyslu. Založena byla v květnu 1990, nyní má kolem 60 členů. Jsou to převážně výrobci, ale také výzkumné ústavy, školy a obchodní organizace tohoto odvětví. Mezi výrobce patří například firmy Veba, Tonak, Mileta nebo Nová Mosilana.


Zdroj: ČTK"Lidé v loňském roce trávili více času doma, kde se věnovali vylepšování svých obydlí. Obchodníci díky tomu evidují zvýšené tržby za výrobky pro domácnost. Naopak tržby v oblasti kultury, sportu a rekreace se výrazně propadly. Sešup tržeb evidují i obchodníci s oděvy a obuví. V dobách, kdy se rušily společenské akce, si lidé moc nového oblečení nepořizovali."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Mohlo by vás také zajímat

Skupině Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu, klesl zisk o 47 procent

26.02.2021

Rakouské bankovní skupině Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu...

Tržby skupiny Deutsche Telekom loni překonaly 100 miliard eur

26.02.2021

Německá telekomunikační skupina Deutsche Telekom v loňském roce zvýšila...

Twitter chce do 2023 dvojnásobné tržby

25.02.2021

Americká společnost Twitter, která provozuje stejnojmennou sociální síť...

top